KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Wybitni Prusowie home

PRUSCY HEROSI
GLANDE SAMBIJSKI NOBILES


Krzyżacy pomimo wielokrotnie liczebnej przewagi, podbój Prus kontynuowali chwytając się wszelkiego rodzaju metod. Pojmanych zakładników mordowano lub okaleczano bez względu na wiek i płeć. Kobiety były wykorzystywane przez rycerzy czarnego krzyża podczas rozpustnych uczt i biesiad, z których już zasłynęli krzyżacy w walkach ze światem islamu.

Łatwo można to skojarzyć z systemacznymi ulicznymi egzekucjami mieszkańców Warszawy w latach 1939-1944. Wrzucaniem wiązek granatów do piwnic, w których chroniła się ludność cywilna podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Te metody walki dzieli okres 700 lat i tak długo trwała niemiecka okupacja ziemi Prusów.
Czy można o tym zapomnieć?
Sambijski Nobiles Glande, do roku 1265 dowodził Sambami podczas powstania Prusów. To Sambowie pod jego dowództwem rozgromili flotę krzyżacką podczas pruskiego oblężenia Królewca.
Silnie ufortyfikowanego zamku w Królewcu, wybudowanego nieopodal grodu sambijskiego, pomimo zniszczenia floty krzyżackiej, nie udało się Prusom zdobyć. Nazwa Królewiec łączy się z dwukrotnym przybyciem króla Czech Przemysława Ottokara II oraz jego rycerstwa, które niezmordowanie pustoszyło ogniem i mieczem zimię Sambów. Niejednokrotnie ścigając się z innym europejskim rycerstwem w okrucieństwach przeciwko prawowitym mieszkańcom.


Z takimi siłami w roku 1265 w bitwie z krzyżakami poległ wódz Sambów a wraz z nim jego przyboczny rycerz Swayno. Sambowie odeszli od powstania, nie widząc już żadnych szans ocalenia swojego ludu przed stale napływającymi niemieckimi mordercami w białych płaszczach z czarnym krzyżem.
Zmagania Prusów z chrześcijańską Europą, trwały ponad 50 lat. Biologicznie zniszczone zostały społeczne struktury, a wraz z nimi utracono połowę społeczności pruskiej.

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony