KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Wybitni Prusowie home

PRUSCY HEROSI - Dawid

Dawid, nazwisko biblijnego pochodzenia i domniemywać można, że był potomkiem jednego z przesiedlonych Prusów, urodzić się mógł w niewoli i tam został ochrzczony jako Dawid. Niewątpliwe, udało się jemu zbiec i powrócić do rodzinnych stron. Musiał pochodzić ze znaczącego rodu inaczej nie uzyskałby przywództwa swojego ludu. Litwinem być nie mógł. Dobrze były znane jemu miejsca gdzie znajdowali się zniewoleni Prusowie. Do niewoli Krzyżaków nie brał, tylko uwalniał Prusów. Litwa w tym czasie nie była Chrześcijańską, przyjęła wiarę dopiero w roku 1385. Imię Dawida nie mogło na Litwie być znanym ani nadanym, a sami Litwini Prusom z pomocą nie przychodzili.
Cały czas w kronikach Piotra z Dusburga Dawid występuje jako zarządca Grodna (nieznana jest to funkcja) a tylko czasami wymienia wojsko litewskie. Mówi to samo za siebie, że nic o nim Krzyżacy nie wiedzieli. Liczne Dawida wypady dowodzą, że II-gie powstanie Prusów nie skończyło na roku 1283. Ziemia Jaćwieska przez Krzyżaków nigdy całkowicie nie została spenetrowana. Sama postać Dawida jak do tej pory nie wyszła na światło dzienne i zdecydowanie należy do Panteonu Pruskich Herosów.


    Wiedza Piotra z Dusburga nie dopuszczała, żeby podbój ciągle po roku 1283-im jeszcze trwał, według niego Prusowie po tej dacie nie stawiali już żadnego oporu i że w rzeczywistości ich już nie było, gdy sami oni nigdy się nie poddali. Dawid byłby wyjątkowo upartym “Litwinem” żeby tak notorycznie demolować Krzyżaków. Kronikarzowi pozostało puścić wodze fantazji i pisać o “odważnych” Krzyżakach. Żeby z kompanem i kilku ludżmi pokonał 55-ciu wojów. Niestety to już propaganda.Prusowie ludzi nie porywali a z całą pewnością uwalniali Prusów wziętych do niewoli. Jeśli mordował to z całą bezwzględnością braci zakonnych a ci za swoje czyny nie zasługiwali na miano Chrześcijan.
    Z niszczeniem obiektów kościelnych tak to zwykle bywa, kiedy bez poszanowania ludzkiej godności narzuca się ludziom przymusowo religię i obce zwierzchnictwo.


MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL