TWÓRCZOŚĆ
O
STAROŻYTNYCH PRUSACH
ORAZ
TROPIENIE ICH BYTU
HISTORIA
WYBITNI PRUSOWIE
KSIĄŻE RESII HERKUS MONTE AUCTUME, LINKA GLAPPO DIWAN GLANDE DAWID Mikołaj I z Pilewic MIKOŁAJ KOPERNIK Tomasz Strzępiński Mikołaj III Pilewski Stanisław Jan Jabłonowski Jan III Sobieski MOTOWIDŁO JAN HETMAN KOZACKI Ostap Hohoł hetman kozacki Olszowski Andrzej TADEUSZ REYTAN Piotr Skarga GENERAŁ JAN HENRYK DĄBROWSKI Aleksander Orłowski Stanisław książę Jabłonowski Ignacy Pietraszewski Nikołaj Gogol SKŁODOWSKA - CURIE BOLESŁAW PRUS JÓZEF PIŁSUDSKI Gen. Zdzisław Kostecki Dywizjon 303 Bernard Klec-Pilewski RYSZARD KUKLIŃSKI Pilecki, Urbanowicz Antoni Kolczyński, Kolka Jan Matejko Jerzy_Jokiel Maciej Rataj Ignacy Domeyko RÓD ŁĄTKIEWICZÓW
HERBU PRUS I AKTOR CHARLES BRONSON
BUCZYŃSKI Z PRUSÓW Zdzisław Radomski JÓZEF BRULIŃSKI Zajączkowski Faustin Wirkus Cyprian Kamil Norwid
HERBY PRUSÓW i SPIS
POTOMKOWIE PRUSÓW
PRUSOWIE O KURPIACH
ESEJE - LISTY - Historia
PUBLIKACJE
KULTURA
JĘZYK PRUSÓW
FILMY
FORUM - Archiwum
MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL
Licznik
Licznik
KOCHAJMY KURPIE
LINKI
Kurpiowska kultura bartnicza
KURPIOWSKIE PUBLIKACJE
KURPIOWSKA SCHADZKA
GAZETA KURPIOWSKA
Kontakt puszczaki@prusowie.pl
NOWOŚCI
EPILOG BADAŃ HISTORII PRUSÓW
Legendy Kijowa
Projekt Wyspa aktualizacja
ANEKS II
PRUS MAZUR KURP
Faustin Wirkus
Cyprian Kamil Norwid
Zajączkowski
Dywizjon 303 Józef Polilejko
JÓZEF BRULIŃSKI
Why Russia Will
Lose Kaliningrad
Kurpie: opowiadanie Historyczne - Our Digital Library
ANEKS I
PRUS MAZUR KURP
Film o języku Prusów
(do pobrania)
PRUS MAZUR KURP
Spis treści niekompletny
Listy o Prusach
O reslawimację Niemiec wschodnich
RADOMIŃSKI
POLSKA POMIĘDZY MŁOTEM A KOWADŁEM
BIAŁORUSINI I POLACY
Zdzisław Radomski
Wybitni Prusowie
WITOLD PILECKI WITOLD URBANOWICZ
Ród Pileckich i Urbanowiczów obydwa herbu Łabędż. Pileccy używali przydomku Urbanowicz. Wszystko wskazuje na to, że nie tylko były ze sobą spokrewnione, ale od dawien dawna mieszkały w niedalekiej odległości. Ich przodkowie z pruskiej przesiedlili się na ziemę litewską. Ziemiański ród Pileckich odnotowany już został w roku 1530 na grodzieńszczyznie uważany był za ród litewski. Litwini nie przyjmowali polskich nazwisk. Istnieją dwie linie Pileckich. Druga pieczętuje się herbem Leliwa i nie jest możliwe udowodnienie jakiegokolwiek związku z pruskim rodem na Litwie i Suwalszczyżnie. Do dzisiaj w zakątku północno-wschodnim Rzeczpospolitej nazwisko Pileckich występuje najczęściej. Posiadanie spolszczonych nazwisk u Prusów było na równi z Polakami. Mogły być na równi pruskie czy polskie, a wśród Prusów używanie ich było normalnością. Do tej samej grupy rodowej należy również ród Nakowickich herbu Łabędź i ród Szpotów herbu Dunin. Obydwa rody Pileckich i Urbanowiczów z herbem Łabędź notowane są od 1500 roku. Rody związane są z ziemią w powiatach Lida, Nowogródek i Suwałki.
Dziadek Rotmistrza Witolda Pileckiego, Józef Pilecki za udział w Powstaniu Styczniowym zostaje zesłany w głąb Rosji. Majątki jego Jelno w powiecie Nowogrodzkim i Łowczyłowicze w powiecie Lidzkim zostają w skonfiskowane przez Moskali w roku 1865. Był to standard. Pisano wtedy, że przymusowo sprzedane. Utrata majątków osłabiła finanse Pileckich. Ojciec Rotmistrza po perypetiach wraca z rodziną z Karelii w roku 1910 i osiedla się w Wilnie.
Legenda polskiego lotnictwa Witold Urbanowicz,w drugiej wojnie światowej generał brygady, dowódca Dywizjonu 303 urodził się w Olszance niedaleko Augustowa. W 2006 roku Szkoła Podstawowa w Olszance przyjęła imię generała. 15 października 2010 szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach, tj. Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi oraz IV Liceum Ogólnokształcące przyjęły imię generała brygady pilota Witolda Urbanowicza.
Obydwa rody Pileckich i Urbanowiczów związane są ze sobą więzami krwi.
Do bohaterskich i tragicznych losów Rotmistrza Witolda Pileckiego, jak również dla poznania losów Witolda Urbanowicza herosa lotnictwa proponujemy Wikipedię.
Słowa godne Wielkiego Prusa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303, który walczył z Niemcami w Wielkiej Brytanii:
„Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”.