KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


PILEWSCY SAGA
Grzegorz Białuński
RÓD PRUSA KLECA
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
Aneks I

PUBLIKACJE
Aneks II

<< Wybitni Prusowie home

Cyprian Kamil Norwid



Cyprian urodził się w majątku matki, mazowieckiej wsi Laskowo-Głuchy (w połowie drogi pomiędzy Radzyminem a Wyszkowem). 24 września 1821 roku w Laskowie-Głuchach niedaleko Wyszkowa urodził się Cyprian Kamil Norwid – polski poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Został ochrzczony w pobliskim kościele parafialnym w Dąbrówce, gdzie znajdują się tablica pamiątkowa oraz akt chrztu. Jego ojcem chrzestnym był Cyprian Szukiewicz. Na cmentarzu parafialnym znajduje się symboliczny nagrobek jego matki Ludwiki ze Zdzieborskich. Imię Kamil wybrał sobie na bierzmowanie[4].

Jego ojciec Jan Norwid herbu Topór[5] (1784–1835) był plenipotentem Radziwiłłów herbu Trąby, później administracji Namiestnictwa, matka Ludwika (1798–1825) była jego trzecią żoną. Poeta, wcześnie osierocony, wychowywał się od 1825 r. u prababki Hilarii z Buynów Sobieskiej (sam Norwid chętnie podkreślał, że po kądzieli jego przodkiem był król Jan III Sobieski[6]). Rok 1830 i powstanie listopadowe Norwidowie spędzili w Warszawie. Razem ze starszym bratem Ludwikiem Cyprian uczył się w warszawskim gimnazjum, przerwał naukę nie ukończywszy piątej klasy i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Pobierał prywatne lekcje rysunku u znanego warszawskiego malarza Jana Klemensa Minasowicza. Nieregularna i przerwana edukacja Norwida sprawiła, że na dobrą sprawę był samoukiem.

Pierwsze środowisko literackie Norwida stanowili autorzy skupieni wokół redagowanego przez Hipolita Skimborowicza Piśmiennictwa Krajowego. Utrzymywał kontakty z tzw. Cyganerią Warszawską (Seweryn Filleborn, Roman Zmorski, Józef Bohdan Dziekoński, Włodzimierz Wolski), a także z Karolem Levittoux. W 1841 r. zbliżył się do Biblioteki Warszawskiej i salonu Łuszczewskich. Debiutował na łamach Piśmiennictwa Krajowego (nr 8/1840) wierszem „Mój ostatni sonet".
Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych, większość życia spędził na emigracji. Dużo podróżował, mieszkał m.in. w Rzymie, Dreźnie, Berlinie, Londynie, Stanach Zjednoczonych,Wenecji, Florencji i Paryżu.

Cyprian Kamil Norwid był człowiekiem nieśmiałym i subtelnym, o delikatnej naturze, przeżył wiele rozczarowań oraz osobistych tragedii, zawsze czuł się wyobcowany i niezrozumiany. Cały czas borykał się z problemami finansowymi, chorował na gruźlicę, cierpiał na postępującą głuchotę i ślepotę. Pod koniec życia, po załamaniu nerwowym, trafił do przytułku na peryferiach Paryża, co jeszcze bardziej spotęgowało jego jego samotność, izolację i zgorzknienie. Umarł we śnie, zapomniany przez przyjaciół i społeczeństwo.
Twórczość Cypriana Kamila Norwida została odkryta wiele lat po jego śmierci w okresie Młodej Polski.


MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony