KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


PILEWSCY SAGA
Grzegorz Białuński
RÓD PRUSA KLECA
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
Aneks I

PUBLIKACJE
Aneks II

<< O KURPIACH home

K  O  C  H  A  J  M  Y     K  U  R  P  I  E 


Symbolem działu „Kochajmy Kurpie” jest kurpiowska leluja – drzewo życia i jednocześnie symbol wspólnoty, której podstawami są lojalność, uczciwość, braterstwo i wolność.

Dla większości ludzi Kurpie to obszar tranzytowy w drodze do Mikołajek, Rucianego czy Augustowa. W Kadzidle, Myszyńcu, Łomży, Kolnie, Nowogrodzie czy Ostrołęce przejezdni spędzają kilka lub kilkadziesiąt godzin. Wielokrotnie nie zdając sobie sprawy, że znajdują się w odwiecznej krainie Kurpiów.



Wójcicka Jadwiga, Wydawnictwo "Inżenieryi i Budownictwa" S.t. Szafarkiewicza, 1885 r.

W Polsce nie ma takiego drugiego wielkiego etnosu, który poświęcił tyle ofiarnego wysiłku w walce o wolność, niepodległość i Rzeczpospolitą. Kurpiów cechuje skromność i ich militarne zasługi, ich lojalność do Rzeczpospolitej nie zostały należycie docenione.




Historia Kurpi to historia ludzi niezłomnych i jedna z części pt. „Kurpie Niezłomni” będzie poświęcona walkom Kurpi o wolność i niepodległość, w tym walki z komunistycznym okupantem.



„Kochajmy Kurpie” to dział historii i kultury, w którym będą publikowane materiały dotyczące myślistwa, bartnictwa, hutnictwa, bursztynu, gospodarki leśnej, żeglugi, podróży, handlu, tkactwa, rolnictwa, – czyli wszystkiego, czym na przestrzeni wieków zajmowali się Kurpie.



Poznając Kurpie zobaczycie z innej perspektywy Mazury i historię Europy, a nawet historię odkrycia Ameryki.



Kurpie to mieszanka wolności, miłości i prawdy. Jeżeli chcecie odkryć ten magiczny region, wspaniałych ludzi i nie boicie się przejść przez bramę Galindów, to zapraszam do poznania prastarej i ponadczasowej kultury zachowanej w kurpiowskim folklorze.



„Kochajmy Kurpie” to dział (subdomena), który wziął się z potrzeby umożliwienia nawiązania relacji i jest formą spotkania z wspaniałą kulturą kurpiowską. Kurpiowie zadbali o swoją spuściznę i możemy ją zobaczyć w Skansenie w Nowogrodzie, jest to drugie najstarsze muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Założone w 1927 roku przez Adama Chętnika.



Innym miejscem jest w Wachu prywatne Muzeum Kurpiowskie założone przez rodzinę Bziukiewiczów. Rodzina ta ocaliła tradycyjną kurpiowską obróbką  bursztynu.



Widoczna powyżej gotycka wieża dzwonna znajdująca się w Myszyńcu to spuścizna stuleci i pozostałość po wcześniejszych pokoleniach, które dokładały swoją pracę do gmachu dzwonnicy – bramy, która symbolizuje przejście do świata ludzi wolnych. Styl gotycki nawiązuje do historii ludzi, którzy zasiedlali te tereny, historii związanej z Gotami, Galindami i Słowianami.



Kurpie to mieszanka wolności, miłości i prawdy. Zapraszam do poznania prastarej i ponadczasowej kultury zachowanej w architekturze i kurpiowskim folklorze, które są zjawiskami pierwotnymi i świadczą o pracy całego puszczańskiego ludu.



Nie bez znaczenia są przepiękne krajobrazy kurpiowskiej ziemi.
W subdomenie „ Kochajmy Kurpie” w dziale „Forum Prusów, Kurpiów” będą publikowane przesyłane przez Państwa ogłoszenia, relacje i inne informacje dotyczące „Kurpiowskiej Cywilizacji”.

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony