KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Wybitni Prusowie home

Biskup Tomasz Strzępiński


Tomasz Strzępiński

Tomasz Strzępiński herbu Prus (ur. 10 sierpnia 1398 w Strzępinie w Wielkopolsce, zm. 22 września 1460 w Iłży) – podkanclerzy koronny od 1454, biskup krakowski wybrany przez kapitułę 25 maja1455, wybór ten zatwierdził papież Kalikst III 10 października 1455.

Tomasz Strzępiński od 1419 studiował na Akademii Krakowskiej, uzyskując w 1431 tytuł doktora prawa kanonicznego, a w 1443 doktora teologii. W latach 1440-1455 był profesorem na wydziale teologicznym, a w latach 1432-1433 i ponownie w latach 1443-1444 zajmował stanowisko rektora Akademii Krakowskiej. W 1433 został mianowany kanonikiem gnieźnieńskim, w 1436 kanonikiem poznańskim, a w 1440 kanonikiem krakowskim. W 1433 jest delegatem prymasa Wojciecha Jastrzębca na sobór w Bazylei, a w latach 1437-1455 był współpracownikiem prymasa Wincentego Kota w Gnieźnie. Był to jedyny profesor Akademii Krakowskiej (Uniwersytetu Jagiellońskiego) na tronie biskupim w Krakowie. Jako biskup krakowski stał się bliskim współpracownikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. W 1458 ochrzcił świętego Kazimierza królewicza (patrona Polski i Litwy). Dwukrotnie zwoływał sobory diecezjalne w 1456 i 1459 – ich głównym tematem było uzyskanie zgody duchowieństwa na kontrybucję przeznaczoną na potrzeby państwa spowodowane wojną z zakonem krzyżackim, co udało siębiskupowi osiągnąć. Na Stradomiu założył i uposażył szpital dla chorych księży. W testamencie swoją bibliotekę przekazał wydziałowi prawa Akademii Krakowskiej. Został pochowany w katedrze wawelskiej, a w skarbcu katedry do dziś przechowywana jest przepiękna gotycka infuła będąca pamiątką po biskupie Strzępińskim. Info. Wikipedia

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony