TWÓRCZOŚĆ
O
STAROŻYTNYCH PRUSACH
ORAZ
TROPIENIE ICH BYTU
HISTORIA
WYBITNI PRUSOWIE
KSIĄŻE RESII HERKUS MONTE AUCTUME, LINKA GLAPPO DIWAN GLANDE DAWID Mikołaj I z Pilewic MIKOŁAJ KOPERNIK Tomasz Strzępiński Mikołaj III Pilewski Stanisław Jan Jabłonowski Jan III Sobieski MOTOWIDŁO JAN HETMAN KOZACKI Ostap Hohoł hetman kozacki Olszowski Andrzej TADEUSZ REYTAN Piotr Skarga GENERAŁ JAN HENRYK DĄBROWSKI Aleksander Orłowski Stanisław książę Jabłonowski Ignacy Pietraszewski Nikołaj Gogol SKŁODOWSKA - CURIE BOLESŁAW PRUS JÓZEF PIŁSUDSKI Gen. Zdzisław Kostecki Dywizjon 303 Bernard Klec-Pilewski RYSZARD KUKLIŃSKI Pilecki, Urbanowicz Antoni Kolczyński, Kolka Jan Matejko Jerzy_Jokiel Maciej Rataj Ignacy Domeyko RÓD ŁĄTKIEWICZÓW
HERBU PRUS I AKTOR CHARLES BRONSON
BUCZYŃSKI Z PRUSÓW Zdzisław Radomski JÓZEF BRULIŃSKI Zajączkowski Faustin Wirkus Cyprian Kamil Norwid
HERBY PRUSÓW i SPIS
POTOMKOWIE PRUSÓW
PRUSOWIE O KURPIACH
ESEJE - LISTY - Historia
PUBLIKACJE
KULTURA
JĘZYK PRUSÓW
FILMY
FORUM - Archiwum
MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL
Licznik
Licznik
KOCHAJMY KURPIE
LINKI
Kurpiowska kultura bartnicza
KURPIOWSKIE PUBLIKACJE
KURPIOWSKA SCHADZKA
GAZETA KURPIOWSKA
Kontakt puszczaki@prusowie.pl
NOWOŚCI
EPILOG BADAŃ HISTORII PRUSÓW
Legendy Kijowa
Projekt Wyspa aktualizacja
ANEKS II
PRUS MAZUR KURP
Faustin Wirkus
Cyprian Kamil Norwid
Zajączkowski
Dywizjon 303 Józef Polilejko
JÓZEF BRULIŃSKI
Why Russia Will
Lose Kaliningrad
Kurpie: opowiadanie Historyczne - Our Digital Library
ANEKS I
PRUS MAZUR KURP
Film o języku Prusów
(do pobrania)
PRUS MAZUR KURP
Spis treści niekompletny
Listy o Prusach
O reslawimację Niemiec wschodnich
RADOMIŃSKI
POLSKA POMIĘDZY MŁOTEM A KOWADŁEM
BIAŁORUSINI I POLACY
Zdzisław Radomski
Biskup Tomasz Strzępiński
Tomasz Strzępiński
Tomasz Strzępiński herbu Prus (ur. 10 sierpnia 1398 w Strzępinie w Wielkopolsce, zm. 22 września 1460 w Iłży) – podkanclerzy koronny od 1454, biskup krakowski wybrany przez kapitułę 25 maja1455, wybór ten zatwierdził papież Kalikst III 10 października 1455.
Tomasz Strzępiński od 1419 studiował na Akademii Krakowskiej, uzyskując w 1431 tytuł doktora prawa kanonicznego, a w 1443 doktora teologii. W latach 1440-1455 był profesorem na wydziale teologicznym, a w latach 1432-1433 i ponownie w latach 1443-1444 zajmował stanowisko rektora Akademii Krakowskiej. W 1433 został mianowany kanonikiem gnieźnieńskim, w 1436 kanonikiem poznańskim, a w 1440 kanonikiem krakowskim. W 1433 jest delegatem prymasa Wojciecha Jastrzębca na sobór w Bazylei, a w latach 1437-1455 był współpracownikiem prymasa Wincentego Kota w Gnieźnie. Był to jedyny profesor Akademii Krakowskiej (Uniwersytetu Jagiellońskiego) na tronie biskupim w Krakowie. Jako biskup krakowski stał się bliskim współpracownikiem króla Kazimierza Jagiellończyka. W 1458 ochrzcił świętego Kazimierza królewicza (patrona Polski i Litwy). Dwukrotnie zwoływał sobory diecezjalne w 1456 i 1459 – ich głównym tematem było uzyskanie zgody duchowieństwa na kontrybucję przeznaczoną na potrzeby państwa spowodowane wojną z zakonem krzyżackim, co udało siębiskupowi osiągnąć. Na Stradomiu założył i uposażył szpital dla chorych księży. W testamencie swoją bibliotekę przekazał wydziałowi prawa Akademii Krakowskiej. Został pochowany w katedrze wawelskiej, a w skarbcu katedry do dziś przechowywana jest przepiękna gotycka infuła będąca pamiątką po biskupie Strzępińskim.
Info. Wikipedia