KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Wybitni Prusowie home

Aleksander Orłowski

Aleksander Orłowski (ur. 9 marca 1777 w Warszawie, zm. 13 marca 1832 w Petersburgu ) – polski rysownik, malarz, grafik.

Urodził się w ubogiej szlacheckiej rodzinie, z braku środków do życia w stolicy rodzina Orłowskich przeniosła się wkrótce do Siedlec, gdzie ojciec zaczął prowadzić zajazd. Ujął Izabelę Czartoryską swym zamiłowaniem do rysowania. Uczył się u Norblina, następnie kształcił się w Petersburgu, gdzie został malarzem nadwornym w. ks. Konstantego. W 1793 wstąpił do wojska. Raniony, wrócił do Warszawy na dalszą naukę. Ok. 1799 poznał księcia Józefa Poniatowskiego i zaczął bywać w Pałacu pod Blachą. Wsławił się jako realistyczny malarz koni i scen batalistycznych. Od 1802 mieszkał w Petersburgu.
Pełen temperamentu malował obrazy olejne, najwięcej jednak akwarel i gwaszów, rysował również wiele piórem, kredą, ołówkiem, sepią itp. Wspaniałe są jego karykatury, konie, typy polskie, czerkieskie i kozackie itp., dalej portrety, sceny rodzajowe i bitwy. Obrazy olejne Orłowskiego znajdują się przeważnie w Anglii (dokąd też powędrowały liczne szkice i rysunki) oraz w Rosji. Jego akwarele, gwasze i rysunki posiadają też zbiory polskie. Sławne bitwy Orłowskiego odnoszą się przeważnie do powstania kościuszkowskiego, wojen napoleońskich i wypadków z ówczesnych dziejów Polski. Wiele dzieł tego malarza ukazało się w rycinach i litografiach.

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony