KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


LicznikSŁAWOMIR KLEC PILEWSKI
ZIEMIA PRUSÓW (nowa)


TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA

NIEZNANA, ZAKAZANA HISTORIA EUROPY


SPIS ROZDZIAŁÓW
Z numerem strony

I.   Wstęp 2
II.   Wprowadzenie 4
III.  Kim byli Prusowie 9
IV.  Potomkowie Prusów Kurpiowie 20
V.   Pruska archeologia,wyroby, handel 22
VI.   Prusów styl życia 44
VII.  W orężu na Bałtyku i na lądzie 49
VII.  Podbój Prus, bitwa o Rezję 60
IX.  Pierwsze Prusów Powstanie 65
X.   Rozwój podboju Prus 71
XI.  Drugie Prusów Powstanie 1260 - 1274 76
XII.   Podbój Prusów 1274 - 1283 82
XIII.   Dziedzictwo Rzymu 85
XIV.  III - cie Prusów Powstanie 87

PUBLIKACJE
<< Wybitni Prusowie home

Wybitni Prusowie

AKTOR CHARLES BRONSON - BUCZYŃSKI Z PRUSÓW


W herbarzach odnotowane są dwię gałęzie rodu Buczyńskich, również w literaturze pojawia się różnorodna tożsamość Charlesa Bronsona, od Litwina do Tatara. W rzeczywistości ród Buczyńskich herbu Lubicz odnotowany został w 1400 roku na ziemi łomżyńskiej inni piszą ostrołęckiej w odległych czasach zaludnionej wyłącznie przez Prusów jak również lud pruski zwany Kurpiami. Od niemieckiego ludobójstwa byli nimi pruscy uciekinierzy. Bardzo liczny ród także wielu z nich żyjący w ubóstwie rozpierzchł się, zawędrował aż w region Krakowa i Litwy. Używał innych herbów według ówczesnego prawa heraldycznego jakie było w Koronie.
Generalnie w regionie Kurpiowszczyzny i okolicy po powstaniach Listopadowym i Styczniowym, w których ludność tego regionu uczestniczyła, władze rosyjskie zastosowały wszystkie możliwe opresje. Szantażowano lokalną ludność, między innymi zabraniając im leśnej gospodarki, wycinając lasy co bardzo zubożało mieszkańców tej ziemi. Koniec XVIII i początek XIX wieku z powodu wielkiej biedy rozpoczęła się wielka emigracja szczególnie do Stanów Zjednoczonych. Ludność emigrująca z tej części Polski zasiedlała w USA stan Pensylwani.
Amerykański bohater wojenny i górnik Charles Dennis Buchinsky:
W 1943 Buchinsky porzucił pracę w kopalni i zdecydował się służyć w armii Stanów Zjednoczonych, odpowiadając na amerykańskie wezwanie do broni, gdy II wojna światowa trwała już pełną parą.

Pierwotnie znany jako Charles Dennis Buchinsky, Charles Bronson urodził się 3 listopada 1921 r. w rodzinie rzymskokatolickiej o litewskich korzeniach. Urodził się w Ehrenfeld w Pensylwanii, w górskim regionie gór Allegheny, na północ od Johnstown w Pensylwanii.

Bronson był jednym z 15 dzieci w bardzo ubogiej rodzinie. W niektórych opowiadanych o nim historiach mówiono, że jego rodzina była tak zubożała, że pewnego dnia poszedł do szkoły w jednej z sukienek swojej siostry, ponieważ nie miał własnych ubrań, które nadawałyby się do noszenia.

Jako nastolatek Bronson nauczył się języka angielskiego, poznawszy już litewski i rosyjski. Do historii rodziny przeszedł jako pierwsza osoba z rodziny, która ukończyła szkołę średnią.

Ojciec Bronsona zmarł, gdy Bronson miał dziesięć lat. W następnych latach musiał pracować w kopalniach węgla, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę na powierzchni. Początkowo pracował w urzędzie górniczym, zanim przeniósł się do kopalni.

Bronsonowi płacono dolara za każdą tonę węgla, którą udało mu się wydobyć, co było bardzo niewiele, nawet w tamtym czasie. Pracował w kopalniach przez osiem lat.

W 1943 Bronson porzucił pracę w kopalni i zdecydował się służyć w armii Stanów Zjednoczonych, odpowiadając na amerykańskie wezwanie do broni, gdy II wojna światowa trwała już pełną parą. Miał wtedy 21 lat, a armia oznaczała początek nowego świata dla Bronsona.

Niektóre źródła twierdziły, że Bronson nigdy nie latał jako strzelec bombowy podczas II wojny światowej, ale raczej jeździł ciężarówką dostawczą dla 760. Eskadry Mess w Kingman Arizona. Jednak jego koledzy i ludzie z informacjami wyszli, aby go bronić, mówiąc, że latał jako strzelec nosa, a nie kierowca w eskadrze, co doprowadziło do przeprosin ze strony amerykańskich gazet.

Weteran późnej wojny był prywatnym człowiekiem, który rzadko opowiadał o swoich wojennych przeżyciach. Zaciągnął się do Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych i po raz pierwszy służył w 760. Eskadrze Szkolenia Artylerii Elastycznej.

To było w 1945 roku, kiedy Bronson służył jako strzelec powietrzny Superfortress w 61. eskadrze bombardowania na Guam, że brał udział w misjach bojowych przeciwko Japonii. 61. Eskadra Bombowa znajdowała się w 39. Grupie Bombowej i służąc w tej jednostce, Bronson odbył 25 misji, z których wiele było niebezpiecznych.

Podczas jednej z tych misji brał udział w walce i doznał obrażeń ramion. Następstwa tego zmieniły bieg jego życia. Za obrażenia, które odniósł podczas służby, został nagrodzony Purpurowym Sercem i ostatecznie wycofał się z sił zbrojnych.

Bronson nie był gwiazdą II wojny światowej. Był po prostu żołnierzem wykonującym swój obowiązek, do którego mógł zostać zepchnięty brakiem wielu innych opcji w jego życiu.

Ale robił, co mógł, a otrzymane Purpurowe Serce świadczyło o tym, że postawił swój kraj ponad siebie w czasie swojej trzyletniej służby.

Po wojnie Bronson postanowił wykorzystać szansę, jaką dostał od Armii Stanów Zjednoczonych. Korzystając z funduszy, które otrzymał od GI Bill, studiował sztukę i postanowił przenieść się do aktorstwa.

Pierwsze role filmowe Bronsona były niewymienione. Jednym z takich filmów z 1951 roku był You're in the Navy Now w reżyserii Henry'ego Hathawaya, w którym Bronson zagrał marynarza.

Nazwa „Charles Bronson” nie powstałaby, gdyby nie senator Joseph McCarthy i Druga Czerwona Panika z lat pięćdziesiątych.

Czerwona panika pojawiła się po zakończeniu II wojny światowej. Wzrosły obawy przed działalnością szpiegowską ze strony narodów komunistycznych, zwłaszcza Związku Radzieckiego.

Sytuację pogorszyło kilka znanych osób w rządzie USA, które przyznały się do szpiegowania Związku Radzieckiego. Aby uratować swoją karierę przed wpadnięciem w krzyżowy ogień, Charles Buchinsky zmienił nazwisko na Charles Bronson.

Bronson stał się jednym z najlepiej opłacanych aktorów w branży w inspirującym stylu „od szmat do bogactwa”. Pomimo odniesionych obrażeń wojennych i traumy, z którą się zmagał, nadal realizował swoje marzenia.

Bronson zmarł, gdy miał 81 lat w 2003 roku po przejściu operacji stawu biodrowego pięć lat wcześniej. Przyczynami jego śmierci były niewydolność oddechowa i przerzutowy rak płuc. Został pochowany na cmentarzu Brownsville w stanie Vermont.

Chociaż wielu fanów bardzo tęskni za twardym aktorem Charlesem Bronsonem, prawdziwa historia Charlesa Dennisa Buchinsky'ego zawsze będzie inspiracją dla tych, którzy mieli szczęście ją usłyszeć.

Książka i strona Giant Killer honoruje tych niesamowitych bohaterów wojennych, zapewniając, że ich historie o męstwie i poświęceniu nigdy nie zostaną zapomniane. Niech Bóg błogosławi naszych weteranów.

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony