KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


PILEWSCY SAGA
Grzegorz Białuński
RÓD PRUSA KLECA
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
Aneks I

PUBLIKACJE
Aneks II

<< Wybitni Prusowie home

Wybitni Prusowie

MARIA SKŁODOWSKA - CURIE


Urodzona 7 listopada 1867
Warszawa, Polska
Zmarła 4 lipca 1934
Passy, Francja

DWUKROTNA NOBLISTKA

Bezsporne jest pochodzenie przodków Skłodowskich z Prus. Dowiodły tego badania genetyczne, żyjącego potomka rodu. Również materiały archiwalne pozwalają to potwierdzić. Skłodo, czy Ausklode było popularnym imieniem wśród Prusów. Część rodziny Skłodowskich używała przydomku Windyki. Windyk był synem Obizora, księcia pruskiego, od którego wywodzą się Nienałtowscy. Gniazda obu Rodów: Skłody i Nienałty sąsiadują ze sobą, mają wspólną historię. Zostały założone po zwycięstwie grunwaldzkim. Zasiedlili je potomkowie pruskich rycerzy, którzy zbiegli z Prus przed agresją krzyżacką. Początkowo, po 1243 zasiedlali ziemię między Czerskiem, Grójcem, a Tarczynem. Po grunwaldzkiej wiktorii, korzystając z przywilejów książąt mazowieckich, przenieśli się do ziemi nurskiej zakładając między innymi Skłody i Nienałty.
Skłodowscy zostali wylegitymowani przez Heroldię Królestwa Polskiego. Przedstawili fałszywy wywód bezpotomnego Seweryna Skłodowskiego, dziedzica Rząśnika. Przypisano im herb Dołęga. Praktyką Heroldii było przypisywanie rodzinie nieznanego herbu, herbu rodziny o zbliżonym lub identycznym nazwisku. Skłodowskim przypisano herb Dołęga, którym pieczętowali się Sklotowscy. Inna część rodu Skłodowskich wywiodła się również od fałszywego przodka herbu Jastrzębiec. Prawdziwy herb Skłodowskich pozostaje nieznany choć prawdopodobnie byli herbu Prus. Podobna sytuacja miała miejsce u Nienałtowskich, którym przypisano herb Nałęcz, podczas, gdy w 1500 był to herb Prus.

Wywód przodków Marii Skłodowskiej:
Jan Sklodowski-Paluch de Sklody-Piotrowice
+przed 1726
        I
Jakub +przed 1759
1740 Kunegunda Godlewska
        I
Jan *1743 +1803
Barbara Nowakowska
        I
Urban *1771 +przed 1832
Malgorzata Rykaczewska  
      I
Jozef *1804 +1882
1832 Salomea Sagtynska
        I Wladyslaw *1832 +1902 1860 Marianna Boguska        
I
Maria-Salomea *1867 +1934
1895 Piotr Curie

Trautman. Słownik imion Prusów.





Sławny dziadek z wnuczkami... Władysław Skłodowski zasłużony warszawski nauczyciel przedmiotów ścisłych i niestrudzony popularyzator wiedzy naukowej. Wszyscy wiedzą, że był niezwykłym ojcem dla czworga swoich dzieci, zarażającym miłością do wiedzy, walczącym o prawo do wyższych studiów dla córek... Nie każdy wie, że pod koniec życia był też wspaniałym dziadkiem z wielką radością zajmującym się wnukami. Najbardziej z jego opieki skorzystały dwie najstarsze wnuczki – Hela Dłuska i Maniusia Skłodowska, obydwie urodzone w roku 1892.

Helena Dłuska, pierwsza wnuczka Władysława, przyszła na świat w Paryżu i tam początkowo mieszkała z rodzicami i młodszym braciszkiem. To dla niej dziadek narażał się na długie i kosztowne podróże z Warszawy, by móc cieszyć się wspólnymi pobytami wakacyjnymi.

Jeszcze większy wpływ miał Władysław Skłodowski na warszawską wnuczkę - Maniusię Skłodowską (to ta starsza dziewczynka na zdjęciu). Dziadek Skłodowski mieszkał w ostatnich latach życia z rodziną syna Józefa w stolicy przy placu Trzech Krzyży i jako domownik opiekował się wnuczką. W lipcu 1898 kilkuletnia Maniusia wyjechała z dziadkiem na wakacje do Zakopanego. W pensjonacie „Osobita" tę dwójkę – dziadka i wnuczkę - obserwowała pisarka i publicystka Jadwiga Chrząszczewska. Chrząszczewska napisała krótkie opowiadanie „Profesor Skłodowski", opublikowane już po śmierci Władysława. Opisała, jak ten starszy już wiekiem mężczyzna potrafił zorganizować czas dziecku, zaciekawiać je światem, tłumaczyć w przystępny sposób różne zjawiska.

Zdjęcie pochodzi z warszawskiego zakładu fotograficznego. Władysław Skłodowski pozuje z wnuczkami, opisana w poście Maniusią Skłodowską, przyszłą żoną profesora Goetla i młodszą Hanią Szalay, po latach tłumaczką na język polski słynnej książki biograficznej „Maria Curie".

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony