KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Historia Eseje Listy

GERMAŃSKA BEZCZELNOŚĆ

KULTURA I JĘZYK NIEMIECKI

1 Wrzesień 2016

Jest to ciekawy dokument odnoszący się do traktowania obcych języków w niemieckiej nazistowskiej kulturze. Odnosi się to również do języka pruskiego za czasów prusactwa niemieckiego, traktowania górno śląskiego dialektu za czasów faszyzmu niemieckiego. Dotyczy to również dzisiejszych Niemiec. Dzieciom polskich rodziców zabrania się rozmowy w języku polskim podczas spotkań rodzinnych. To wszystko miało swój początek za czasów niemieckiego krzyżactwa wśród Prusów. Nie wolno było Prusom mieszać się z ludnością niemiecką, jak szli do spowiedzi to z tłumaczem. Język pruski był nie tolerowany. Był dyskryminowany aż w końcu uległ zniknięciu. Pruscy niewolnicy byli siłą roboczą do budowy wszystkich zamków i pałaców junkrów prusackich. Czasy Hitlera i obecna polityka w Niemczech miała swój początek na doświadczeniach z pruskim narodem. Dlaczego Europa i Świat zignorował dokonania Niemców podczas trzynastego wieku w eksterminacji Prusów. Nie ma w Europie drugiego narodu z taką kulturą jak niemiecka która dokonała tylu zbrodni i grabieży na innych narodach. Spytałem Prusa dlaczego opuścił USA. Odpowiedział że żona jest Niemką i chciała żeby dzieci były wychowane w kulturze niemieckiej. Jaka kultura, pytam? Uber alles i alles in ordnung. Polacy najszybciej wynaradawiają się w Niemczech, ale są to ci dla których konsumpcja jest najważniejsza. Żyjąc ponad trzydzieści lat w Wielkiej Brytani nigdy taki problem nie zaistniał, również i w innych krajach. Starszych Ślązaków i Mazurów których spotykałem w Niemczech wszyscy bardzo żałowali, że w czasach komunistycznych dali się skusić i opuścili Polskę. Będąc tam nigdy nie zauważyłem niemieckiej kultury, chyba, że mówimy o “Arbeit macht frei” czyli słynne niemieckie hasło na bramie w Auschwitz gdzie wolność człowieka zamykano w komorze gazowej. Czy jest drugi taki naród z taką kulturą. Wątpię żeby dzisiaj się odmienili.
Dokument ten szczególnie polecam czytelnikom w Niemczech, a publikowany jest na życzenie Prusa z Niemiec.
Lipiec 2016

W okolicach Wielkich Jezior Niemcy wybudowali dom w którym umieścili z Niemiec dzieci, młodzież tak zwaną przez nich „trudną”.
W języku polskim jest to poprawczak. Ciekawostką jest co będzie jak oni dorosną. Czy będą obywatelami Ost Preussen? A może tak samo jak to było za czasów hitlerowskich na terenie dzisiejszego uniwersytetu w Olsztynie, stworzą dla ułomnych Niemców obóz koncentracyjny. Mówiąc rodzicom, że biorą ich do domu opieki.
Tymbardziej, że pomimo nowego polskiego prawa udało się im je ominąć.
Przy pomocy lokalnych nabyli ziemię 100 hektarów.

24 Luty 2016

Rząd Niemiec na posiedzeniu w środę w Berlinie przyjął program, którego celem jest zachowanie i propagowanie kultury i historii Niemców przymusowo wysiedlonych z Europy Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej.
Historia i kultura Niemców w Europie Wschodniej jest podstawowym elementem naszej kultury  pamięci
- oświadczyła minister stanu ds. kultury i mediów Monika Gruetters (CDU).
Jej zachowanie, badanie i propagowanie jest i pozostanie ważnym celem rządu
- dodała.
Gruetters poinformowała, że środki finansowe przeznaczone na tę działalność zostaną w tym roku zwiększone o 22 mln euro. Niemieckie dziedzictwo we wschodniej Europie nie tylko miało wpływ na tożsamość Niemców i społeczną kulturę naszego kraju, lecz jest także żywą częścią europejskiej historii
- powiedziała Gruetters. W polu zainteresowania znajdują się Pomorze, Prusy Wschodnie i Zachodnie, Śląsk, Morawy, kraje bałtyckie, Rosja i Siedmiogród.
Autorzy programu podkreślają, że pielęgnacja pamięci o wypędzeniach ma się odbywać „w duchu europejskim”, we współpracy z innymi krajami w Europie.
Program przewiduje działalność oświatową, wzmocnienie muzeów regionalnych zajmujących się historią wypędzonych, stworzenie nowych etatów naukowych oraz cyfryzację zbiorów. W Berlinie ma powstać do 2018 roku ośrodek dokumentacyjno-informacyjny poświęcony przymusowym migracjom w XX wieku. Głównym akcentem wystawy stałej w tej placówce mają być przymusowe wysiedlenia Niemców.


Gdzie jesteście Prusai?


Czy nadal ze zgiętym karkiem tkwicie w komunistycznym i post komunistycznym kolonializmie . Najwyższy czas wziąść się za odszkodowania od Niemców. Co najmniej dwa biliony Euro.

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony