KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


PILEWSCY SAGA
Grzegorz Białuński
RÓD PRUSA KLECA
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
Aneks I

PUBLIKACJE
Aneks II

<< HERBY PRUSÓW i SPIS home

Krzyż Pruski (Crux) widziany na nocnym niebie przez Galindów i Pogezan.

Galindowie żyjący na terenie dzisiejszej północno – wschodniej Polski, o których pisał – Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele "Geografia" z II wieku n.e., widzieli na nocnym niebie Centaura - wielką konstelację gwiazd odwzorowująca centaura, który owija przednie i tylne nogi wokół Krzyża Południa (Crux). Jedną z gwiazd gwiazdozbioru centaura jest - alfa Centauri - najbliższa nam potrójna gwiazda. Wokół niej krąży najbliższa znana nam planeta pozasłoneczna – alfa Centauri Bb. Dla Galindów i Pogezan, którzy hodowali silne i wytrwałe kuce, będące przodkiem wspaniałej rasy konia trakeńskiego (rasa konia pochodzenia staropruskiego) była to z pewnością niezwykła obserwacja. Galindowie obserwowali niebo, gwiazdy, oddawali cześć pradawnym bogom, wojownikom i Kurko - bogini ziemi, rzek, jezior, lasów i łowów. Gwiazdy krzyża południa z gwiazdozbioru Centaura tworzyły na niebie Galindzki symbol – krzyż widoczny nisko nad horyzontem na południowej części nocnego nieba.

Widoczny dla Galindów i Pogezan Krzyż Południa (Crux) obecnie jest obserwowany na południowej półkuli naszej planety. Rozpowszechniony symbol pruskiego krzyża możemy obecnie zaobserwować na wielu flagach państw leżących na południowej półkuli (Australia, Papua-Nowea Gwinea, Nowa Zelandia, Samoa, Brazylia).

Precesja osi Ziemi (oś ziemska kreśli na tle nieba okrąg) sprawiła, że Krzyż Południa (Crux) zniknął z nocnego nieba Galindów i Pogezan (Prusów) i obecnie jest dobrze widoczny na półkuli południowej .




Krzyż Pruski (Crux) widziany na nocnym niebie przez Galindów i Pogezan.


Krzysztof Romanowski styczeń 2016



Ale, jest jeszcze gwiazda Epsilon, którą jeśli połączymy z trzonem Krzyża Południa mamy Pruski Krzyż. Z Wielkiej Brytani przestał być on widoczny około 3000 r. p.n.e., z północnego wybrzeża Morza Śródziemnego znikł z nieba około 500 roku n.e. Czyli w regionie Prus był widziany przed tą datą. Krzyż południa stanowił ważny element orientacyjny dla dawnych podróżników i żeglarzy. Bez gwiazdy Epsilon ma on kształt krzyża łacińskiego.





Prawdziwy układ Krzyża Południa, jak powyżej, jest z pięcioma gwiazdami i takim był znanym zanim powstał łaciński. Krzyż łaciński ze względów negatywnych stał się symbolem Chrześcijaństwa dopiero IV wieku. Do tego czasu symbolem był rysunek ryby.
I takie ułożenie gwiazd Krzyża Południa poza Nową Zelandią istnieje na flagach niektórych państw, jak poniżej ilustrowanych.




Australia

Papua-Nowa Gwinea



Nowa Zelandia

Samoa



Brazylia


Jaką uwagę do Krzyża Południa przywiązywali starożytni astronomowie, co znaczył, czy kogo był on symbolem na tą chwilę nie wiemy.

Uzupełnił Sławomir klec Pilewski


MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony