KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< HERBY PRUSÓW i SPIS home

Krzyż Pruski (Crux) widziany na nocnym niebie przez Galindów i Pogezan.

Galindowie żyjący na terenie dzisiejszej północno – wschodniej Polski, o których pisał – Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele "Geografia" z II wieku n.e., widzieli na nocnym niebie Centaura - wielką konstelację gwiazd odwzorowująca centaura, który owija przednie i tylne nogi wokół Krzyża Południa (Crux). Jedną z gwiazd gwiazdozbioru centaura jest - alfa Centauri - najbliższa nam potrójna gwiazda. Wokół niej krąży najbliższa znana nam planeta pozasłoneczna – alfa Centauri Bb. Dla Galindów i Pogezan, którzy hodowali silne i wytrwałe kuce, będące przodkiem wspaniałej rasy konia trakeńskiego (rasa konia pochodzenia staropruskiego) była to z pewnością niezwykła obserwacja. Galindowie obserwowali niebo, gwiazdy, oddawali cześć pradawnym bogom, wojownikom i Kurko - bogini ziemi, rzek, jezior, lasów i łowów. Gwiazdy krzyża południa z gwiazdozbioru Centaura tworzyły na niebie Galindzki symbol – krzyż widoczny nisko nad horyzontem na południowej części nocnego nieba.

Widoczny dla Galindów i Pogezan Krzyż Południa (Crux) obecnie jest obserwowany na południowej półkuli naszej planety. Rozpowszechniony symbol pruskiego krzyża możemy obecnie zaobserwować na wielu flagach państw leżących na południowej półkuli (Australia, Papua-Nowea Gwinea, Nowa Zelandia, Samoa, Brazylia).

Precesja osi Ziemi (oś ziemska kreśli na tle nieba okrąg) sprawiła, że Krzyż Południa (Crux) zniknął z nocnego nieba Galindów i Pogezan (Prusów) i obecnie jest dobrze widoczny na półkuli południowej .
Krzyż Pruski (Crux) widziany na nocnym niebie przez Galindów i Pogezan.


Krzysztof Romanowski styczeń 2016Ale, jest jeszcze gwiazda Epsilon, którą jeśli połączymy z trzonem Krzyża Południa mamy Pruski Krzyż. Z Wielkiej Brytani przestał być on widoczny około 3000 r. p.n.e., z północnego wybrzeża Morza Śródziemnego znikł z nieba około 500 roku n.e. Czyli w regionie Prus był widziany przed tą datą. Krzyż południa stanowił ważny element orientacyjny dla dawnych podróżników i żeglarzy. Bez gwiazdy Epsilon ma on kształt krzyża łacińskiego.

Prawdziwy układ Krzyża Południa, jak powyżej, jest z pięcioma gwiazdami i takim był znanym zanim powstał łaciński. Krzyż łaciński ze względów negatywnych stał się symbolem Chrześcijaństwa dopiero IV wieku. Do tego czasu symbolem był rysunek ryby.
I takie ułożenie gwiazd Krzyża Południa poza Nową Zelandią istnieje na flagach niektórych państw, jak poniżej ilustrowanych.
Australia

Papua-Nowa GwineaNowa Zelandia

SamoaBrazylia


Jaką uwagę do Krzyża Południa przywiązywali starożytni astronomowie, co znaczył, czy kogo był on symbolem na tą chwilę nie wiemy.

Uzupełnił Sławomir klec Pilewski


MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony