TWÓRCZOŚĆ
O
STAROŻYTNYCH PRUSACH
ORAZ
TROPIENIE ICH BYTU
HISTORIA
WYBITNI PRUSOWIE
HERBY PRUSÓW i SPIS
HERBARZ PRUSKI Rody ziem pruskich 1 Spis Miast i Rodów Ziemiańskich Woj. Pomorskie 1925 Rody ziem pruskich 2 Herb PRUS I, II, III HERBY PRUS HERBY NIEZNANE Ród Prusów
(do pobrania) Prusów Nazwiska
(do pobrania) STARO-PRUSKIE IMIONA Monarchie Poszukiwania, herb MITY HERBOWE HERBARZ KAPICY MILEWSKIEGO KRZYŻ PRUSKI - KRZYŻ POŁUDNIA Rody ziemiańskie XV i XVI wiek
(do pobrania) Pruskie pochodzenie herbu Słubica - Fronczak
(do pobrania) NOWA LISTA PRUSÓW
POTOMKOWIE PRUSÓW
PRUSOWIE O KURPIACH
ESEJE - LISTY - Historia
PUBLIKACJE
KULTURA
JĘZYK PRUSÓW
FILMY
FORUM - Archiwum
MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL
Licznik
Licznik

KOCHAJMY KURPIE
LINKI
Kurpiowska kultura bartnicza
KURPIOWSKIE PUBLIKACJE
KURPIOWSKA SCHADZKA
GAZETA KURPIOWSKA
Kontakt puszczaki@prusowie.pl





Krzyż Pruski (Crux) widziany na nocnym niebie przez Galindów i Pogezan.
Galindowie żyjący na terenie dzisiejszej północno – wschodniej Polski, o których pisał – Klaudiusz Ptolemeusz w swoim dziele "Geografia" z II wieku n.e., widzieli na nocnym niebie Centaura - wielką konstelację gwiazd odwzorowująca centaura, który owija przednie i tylne nogi wokół Krzyża Południa (Crux). Jedną z gwiazd gwiazdozbioru centaura jest - alfa Centauri - najbliższa nam potrójna gwiazda. Wokół niej krąży najbliższa znana nam planeta pozasłoneczna – alfa Centauri Bb. Dla Galindów i Pogezan, którzy hodowali silne i wytrwałe kuce, będące przodkiem
wspaniałej rasy konia trakeńskiego (rasa konia pochodzenia staropruskiego) była to z pewnością niezwykła obserwacja. Galindowie obserwowali niebo, gwiazdy, oddawali cześć pradawnym bogom, wojownikom i Kurko - bogini ziemi, rzek, jezior, lasów i łowów. Gwiazdy krzyża południa z gwiazdozbioru Centaura tworzyły na niebie Galindzki symbol – krzyż widoczny nisko nad horyzontem na południowej części nocnego nieba.
Widoczny dla Galindów i Pogezan Krzyż Południa (Crux) obecnie jest obserwowany na południowej półkuli naszej planety. Rozpowszechniony symbol pruskiego krzyża możemy obecnie zaobserwować na wielu flagach państw leżących na południowej półkuli (Australia, Papua-Nowea Gwinea, Nowa Zelandia, Samoa, Brazylia).
Precesja osi Ziemi (oś ziemska kreśli na tle nieba okrąg) sprawiła, że Krzyż Południa (Crux) zniknął z nocnego nieba Galindów i Pogezan (Prusów) i obecnie jest dobrze widoczny na półkuli południowej .

Krzyż Pruski (Crux) widziany na nocnym niebie przez Galindów i Pogezan.
Krzysztof Romanowski styczeń 2016
Ale, jest jeszcze gwiazda Epsilon, którą jeśli połączymy z trzonem Krzyża Południa mamy Pruski Krzyż. Z Wielkiej Brytani przestał być on widoczny około 3000 r. p.n.e., z północnego wybrzeża Morza Śródziemnego znikł z nieba około 500 roku n.e. Czyli w regionie Prus był widziany przed tą datą. Krzyż południa stanowił ważny element orientacyjny dla dawnych podróżników i żeglarzy. Bez gwiazdy Epsilon ma on kształt krzyża łacińskiego.

Prawdziwy układ Krzyża Południa, jak powyżej, jest z pięcioma gwiazdami i takim był znanym zanim powstał łaciński. Krzyż łaciński ze względów negatywnych stał się symbolem Chrześcijaństwa dopiero IV wieku. Do tego czasu symbolem był rysunek ryby.
I takie ułożenie gwiazd Krzyża Południa poza Nową Zelandią istnieje na flagach niektórych państw, jak poniżej ilustrowanych.

Australia

Papua-Nowa Gwinea

Nowa Zelandia

Samoa

Brazylia
Jaką uwagę do Krzyża Południa przywiązywali starożytni astronomowie, co znaczył, czy kogo był on symbolem na tą chwilę nie wiemy.
Uzupełnił Sławomir klec Pilewski