KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< HERBY PRUSÓW i SPIS home

NAZWISKA PRUSKICH RODÓW O NIEUSTALONYCH HERBACH

    Poniższa lista Pruskich rodów herbu Prus, bez deklaracji który, w dwojaki sposób możemy interpretować.
    Domniemywać możemy, że wszyscy oni należeli do herbu Prus I który był pierwowzorem. Herby Prus II i Prus III były mutacją herbu Prus I. W ten sposób był to najstarszy z tych herbów i nie koniecznie dla wielu wiadomym było o ich innych formach. Nazwiska te mogą być najstarszymi przynależnymi do herbu Prus.
    Prusowie wiedząc o przynależności do herbu Prus nie przywiązywali wielkiej wagi w używania herbów a deklarowali to tylko wtedy kiedy chodziło o sądowne wybronienie się, lub kiedy chodziło o podpisy na różnych dokumentach. Ponieważ wielu z nich byli ubogą szlachtą bez zagrody, nie mieli takich konieczności do takiego używania herbu.

Wielkiej liczbie herbów w licznych rodach sprzyjał Statut Kazimierza.
Statut Kazimierza W. z r. 1347 orzekł, iż za życia ojca syn nie może pieczętować się inną, niż ojciec jego, pieczęcią; to się znaczy, iż po śmierci ojca mógł herb odmienić. Jakoż do czasów Kazimierza W. tylko syn najstarszy dziedziczył herb ojcowski w nienaruszonym kształcie, każdy zaś z młodszych synów musiał herb ojcowski dla siebie odmienić.
Wypływało to z przyczyny bardzo praktycznej.
Gdy bowiem większość rycerzy pisać nie umiała a znaki ich i pieczęcie miały znaczenie ich podpisów, chodziło o to, żeby takowe między sobą odróżniać.

NAZWISKA RODÓW NIE DEKLARUJĄCYCH WERSJĘ HERBU PRUS


Androniewski
Androszewski
Andryjewski
Andrzewski
Andrzyjewski
Bieniewski,
Błoński, woj bracławskie
Bodzianowski
Bońkowski
Borewicz
Brodacki
Brzeńscy (K.Górski)
Brzezański
Brzeżański     
Brzeziński       
Budziszyński    
Bystrzykowski    
Chladowski  
Chodasewicz
Chodasiewicz    
Cianowski       
Cieszanowski   
Cieszymowski   
Czarniecki
Czarpski
Czechowicz       
Czerleniowski
Dębołęski
Dobel  
Dominikowski  
Domkowski
Dobrodziejski
Doroszko
Drasiewski
Dreyss
Druszkowski      
Dubielski
Duzmiński
Dworski
Dziersiński
Dybowski
Dylewski     
Faściszewski    
Feren
Ferini  
Gałązka 
Garliński     
Gawdzilewicz
Gawłowski
Gedeyt       
Gmera       
Gniewiński      
Gonkiel
Gorny       
Grabkowski, woj. sandomierskie 
Grabkowski
Grawda       
Grochowarski       
Groszicz      
Groszym 
Grot 
Gunter
Herubowicz
Hładowicki 
Hurkowski  
Jabłonowski    
Janczewski       
Jaroszewski      
Jerzmanowski, gn. Jerzmanowo, Kujawy  
Jeżowski   
Kadłubek      
Kapica
Karmanowski    
Kierskiesz 
Kestorowicz      
Klimuntowski    
Kmita 
Kobiałka      
Kobiecki
Kodziell      
Konarzewski     
Korczewski 
Kościesza      
Krasnodębski
Kropiewnicki
Krosnosielski
Krzyżanowski
Krzyżewicz
Krzyżewski
Kyeptha     
Lątkiewicz 
Latyński       
Letauda      
Lipka
Lisiecki
Lubiatowski      
Lubiech       
Ludkowski 
Luszyński
Lutkowski      
Łabuna       
Łabunicz
Łankiewicz
Łaski       
Ławski    
Łochwicki 
Łoniewski, gn. Łoniewo, woj. mazowieckie       
Łosiński
Łubkowski       
Łupka      
Łyssek      
Małyszyński  
Michalczowski    
Mięsów       
Mikołajewski       
Miłkowski      
Monastyrski      
Monwicki
Mroziński       
Mysłowski   
Marcinkiewicz
Mikołayczewski
Moszkowski
Mroziewski
Nalikowski    
Nartuła       
Niedzielski 
Niewiadomski
Nowaczyński
Nowalski
Nowanowski
Nowogorski      
Nyenałt       
Obrządek  
Ołówko
Opaleniecki       
Oprzędek       
Ostrowicki      
Ottowicz Wołowski
Patocki      
Pawłowski
Perro
Pielgrzymowski      
Pierzchała   
Pietrulewicz  
Pikiel  
Piszczatowski
Płomiański    
Pogorzelski, gn. Pogorzel, pow. drohicki 
Pokutyński     
Pol 
Pomianowski       
Prusin       
Pryszewicz
Prusiecki
Puchalski       
Puryszko
Puryszka      
Pyech       
Radorzyński
Rawita      
Rembiszewski, gn. Rembiszewo, pow. płoński, póżniej łomżyński      
Rethuna     
Ropejko  
Rosolowski
Rospud
Rosput
Rudawski vel Rudowski       
Rudobielski       
Rzeszek      
Saczkowski
Sanocki
Siedlecki, woj. krakowskie  
Siedlecki
Skaradkiewicz
Skornicz      
Skrocki   
Sobor       
Sochaczewski       
Stary        Stawski, gn. Staw, Wielkopolska    
Stelągowski  
Stępkowski
Stradomski       
Strowski  
Strunkiewicz   
Strzałkowski
Studzieński
Stulgiński
Szadkowski
Szamota     
Szczurowski
Szczurzyński 
Szeliga       
Szepczyński
Szepeczyński 
Szmorawski   
Szochowicz 
Szumanczowki
Szumańczewski
Szumańczowski  
Świder   
Śmietanka      
Świnka 
Świński      
Tabor
Tałat - Kiełpsz
Tobel
Tołstecki  
Trankowski   
Trąpka      
Trzemesk      
Tral       
Trycz vel Tracz      
Tuleryński
Turski     
Wag      
Waga      
Warpun vel Warpona       
Wierzbowski       
Wilkowujski      
Wilkoszowski      
Wit      
Wodyński      
Wojciechowski      
Wojeński
Wysłobocki       
Zagórski, gn. Zagórzyce, woj. mazowieckie 
Zaleski       
Zawadzki
Zborowski
Zdrodowski         
Żabka       
Żegadło (od Rembiszewskich)     
Żelawski vel Zelawski
Żakowski
Żerowski
Żukowski

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony