TWÓRCZOŚĆ
O
STAROŻYTNYCH PRUSACH
ORAZ
TROPIENIE ICH BYTU
HISTORIA
WYBITNI PRUSOWIE
HERBY PRUSÓW i SPIS
HERBARZ PRUSKI Rody ziem pruskich 1 Spis Miast i Rodów Ziemiańskich Woj. Pomorskie 1925 Rody ziem pruskich 2 Herb PRUS I, II, III HERBY PRUS HERBY NIEZNANE Ród Prusów
(do pobrania) Prusów Nazwiska
(do pobrania) STARO-PRUSKIE IMIONA Monarchie Poszukiwania, herb MITY HERBOWE HERBARZ KAPICY MILEWSKIEGO KRZYŻ PRUSKI - KRZYŻ POŁUDNIA Rody ziemiańskie XV i XVI wiek
(do pobrania) Pruskie pochodzenie herbu Słubica - Fronczak
(do pobrania) NOWA LISTA PRUSÓW
POTOMKOWIE PRUSÓW
PRUSOWIE O KURPIACH
ESEJE - LISTY - Historia
PUBLIKACJE
KULTURA
JĘZYK PRUSÓW
FILMY
FORUM - Archiwum
MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL
Licznik
Licznik
KOCHAJMY KURPIE
LINKI
Kurpiowska kultura bartnicza
KURPIOWSKIE PUBLIKACJE
KURPIOWSKA SCHADZKA
GAZETA KURPIOWSKA
Kontakt puszczaki@prusowie.pl
NOWOŚCI
EPILOG BADAŃ HISTORII PRUSÓW
Legendy Kijowa
Projekt Wyspa aktualizacja
ANEKS II
PRUS MAZUR KURP
Faustin Wirkus
Cyprian Kamil Norwid
Zajączkowski
Dywizjon 303 Józef Polilejko
JÓZEF BRULIŃSKI
Why Russia Will
Lose Kaliningrad
Kurpie: opowiadanie Historyczne - Our Digital Library
ANEKS I
PRUS MAZUR KURP
Film o języku Prusów
(do pobrania)
PRUS MAZUR KURP
Spis treści niekompletny
Listy o Prusach
O reslawimację Niemiec wschodnich
RADOMIŃSKI
POLSKA POMIĘDZY MŁOTEM A KOWADŁEM
BIAŁORUSINI I POLACY
Zdzisław Radomski
Potomkowie Prusów
GENEALOGIA RODÓW PRUSKICH
W feudalnej Polsce nie więcej niż 10% ludności było wolnymi, i wśród nich Prusowie żeby nie ulec zniewoleniu ogłosili swój status jako wolnych ludzi pod zawołaniem Prus. Statut ten był honorowany i nie kwestionowany – nigdy Prusowie nie musieli przeprowadzać „dowodu szlachectwa” – już sam herb Prus znaczył wolny, czyli tak jak wolny polski szlachcic.
W heraldycznym ustalaniu rycerstwa pruskiego dotyczącego herbu PRUS wielką pomocą jest praca Jadwigi Chwalibińskiej ”RÓD PRUSÓW w wiekach średnich”. Dla zrozumienia tego tematu należy przytoczyć fragment tej pracy. ”Stopniowe, coraz częstsze publikowanie zapisek sądowych i heraldycznych z terenu publikowanie zapisek sądowych i heraldycznych z terenu Mazowsza wykazało, że wśród niezmierzonej masy drobnych rodów szlacheckich mazowieckich spotyka się rycerzy o cudzoziemskich imionach, którzy pozwani o nieszlachetne pochodzenie, lub zaczepieni w swych prawach rycerskich, powoływali się na jakieś iura Prussorum. Określali je jako ius Pruthenicum, ius Prussitharum, ius Prusskye lub Pruschow prawo, a siebie nazywali Prusovye, Prusy, Pruschy, Pruteni ”.
Herbem Prus, Prusowie sami siebie ogłosili i nikt obcy im jego nie nadał a Polska heraldyka nie miała wyboru w jego akceptacji.
Od jak dawna stał się on symbolem Prusów jest dyskusyjnym zagadnieniem, ale poniższy cytat z herbarza jest wielce mówiącym;
Fenomenem pozostaje fakt, że herb Prus i nazwisko Prus, również jemu pochodne, tak licznie występują w Polskiej heraldyce, ma to swoje znaczenie, ponieważ heraldyka należy do nauk historycznych. Często spotykamy nazwiska dwuczłonowe, z pierwszym członem nazwiska występuje przed nim nazwa herbu Prus. Samo nazwisko Prus występuje w Polsce około 7000 razy, a od XIV wieku herbem Prus legitymuje się około 1000 oddzielnych rodów. W obu przypadkach jest to etniczna nazwa eksterminowanego w XIII wieku pruskiego ludu. Nigdzie nie spotykamy takiej niezwykłość, żeby bez więzów rodzinnych, rody pochodzące z różnego etnosu, rozdzieleni terytorialnie, w taki sposób posiadali wspólną tożsamość. Fakt ten nie tylko u historyków jest niezauważalny ale i lekceważony. Przyczyna jest oczywista, w przeciwnym przypadku należałoby uznać, że Prusowie żyją i mają się dobrze.
W Polskiej terminologii nazwisk i herbów, nazwisko pod wezwaniem Prus stało się po blisko 700-et latach faktem niezauważalnym. Tak dalece niezauważalnym, że na pytanie skąd się to wzięło większość posiadaczy tych znamion nie potrafi dać odpowiedzi. Jest to zjawisko niezwykłe aby odmienna grupa etniczna, zadomowiona przez blisko siedem stuleci wśród polskiej kultury, tak wyraziście podkreślała swoją tożsamość, poprzez używanie nazwy , określającej lud z którego pochodzi. Jak to się stało i dlaczego, że Prusowie (czytaj: ludzie noszący nazwisko Prus i jego pochodne) nie zmienili tego nazwiska na polsko pochodne ?
Ten fenomen nie doczekał się do tej pory solidnego opracowania, analizy i skomentowania jego niezwykłości zaistnienia i to prawdopodobnie na skalę światową - aby po wyniszczonym, wymordowanym ludzie, pozostał powszechnie używany herb i nazwisko.
Do tej pory nie było takiej możliwości, żeby podjąć działania w kierunku odrodzenia świadomości o narodzie Prusów, uwidocznienia kultury i prawdziwej historii tego narodu. Ta możliwość wystąpiła w dobie technologicznego postępu, w powszechności internetu i dzięki niemu - udostępniona została wiedza o Prusach dotychczas zupełnie nie znana.
Pisanie o Pruskim etnosie posiadania herbu Prus, nazwiska Prus (i pochodnych) dociera w sposób szczególny do świadomości czytelników - prawie wszystkich charakteryzuje snobizm, bowiem taka wiedza daje im poczucie nobilitacji - wszak stają się “herbowymi”.
Powyższe stwierdzenie nie jest zupełnie zgodne z prawdą, gdyż posiadanie herbu Prus dopiero z podkreśleniem tożsamości bycia potomkiem Prusów staje się dopiero tą wartością, a bez niej “znaczy tyle co Ignacy” , chociaż wznieca powszechną zadumę i sensację: gdzie, co, co to jest i jacy Prusowie ?
Natomiast wśród wszystkich istnieje tylko jedna świadomość, jestem Polakiem. Przy pytaniu kto to jest Polak, następuje kompletna cisza i to też o czymś świadczy. Ci którzy wiedzieli, niestety w imię polskiego patriotyzmu ginęli w walce z okupantami, w Powstaniu Warszawskim i na wielu jeszcze innych frontach, lub opuścili kraj. Oni wiedzieli dlaczego są Polakami i nie tylko potrafili określić swoją tożsamość narodową, ale również charakterystyczne wartości tego narodu.
Polska dla Prusów w swoim wielowiekowym liberalizmie była ostoją biologicznego przetrwania i w polskim tyglu wielu narodów Prusowie przetrwali. Należymy do obszaru kultury polskiej, której na przestrzeni wieków – my Prusowie - broniliśmy, i nie tylko. Mamy w niej swoją własną kontrybucję. We współczesnej Polsce, i nie tylko, możemy spotkać wiele znakomitych osobowości o rodowodzie Prusów w: sporcie, biznesie, finansach, nauce, sztuce i każdej innej dziedzinie życia społecznego. Jesteśmy w tym wielonarodowym tyglu razem z innymi polskimi obywatelami, ale tak jak inne narody my też powinniśmy podkreślać naszą Prusów tożsamość. Wielokulturowość dzisiaj jest już normalnością.
Pytaniem jest, dlaczego inne narody sygnalizują swoją tożsamość i obecność - a nas Prusów nie ma. Czy nie chcemy a może się wstydzimy - tylko czego?
Historia i kultura Prusów jest starszą od Polski słowiańskiej tylko o minimum tysiąc lat, a sami Prusowie byli już znani u starożytnych historyków z handlowymi szlakami antycznego świata.
To wszystko mało, obecna Europa mówi o swojej demokracji, a 800-et lat temu z podbojem Prus, po Grecji zniszczono u nas drugą w historii Europy demokrację - prawdziwą i wprost idealną, bo bez biurokracji i korupcji .
Nadrzędną wartością dla Prusów była odpowiedzialność, rodzina i wolność - i to dlatego nigdy nie ociągaliśmy się, kiedy przychodziło bronić niepodległości Polski.
Nie było wśród Prusów żebraków. Mieli Prusowie swoje prawo – niepisane, ale obowiązywało rzetelniej niż obecne pisane polskie – bo wszyscy byli traktowani jednakowo. Nie znali i nie stosowali Prusowie immunitetów. Nie potrzebowali Prusowie Ministerstwa Sprawiedliwości, ani sędziów, ani sądów z ich biurokracją, korupcją i administracją – a sprawiedliwość była. Na spotkania Prus przychodził ze swoją żoną, mężczyzna ponosił podwójną karę za pobicie kobiety. Lud ciężko pracujący, wierzeń było wiele, na każde była uroczystość. Czy nie jest to dowodem wielkiego bogactwa kultury duchowej ?
Prusowie byli najzamożniejszymi ludźmi w tej części Europy. Wszyscy chcieli ich grabić – ze wschodu Rusini, z północy – Wikingowie, z południa – Polacy, z zachodu – cała solidarna reszta Europy.
Czy dzisiejsi “herbowi” poza formalno-tytularnym szlachectwem wiedzą coś o tym więcej, że to wszyscy Prusowie, a nie tylko herbowi byli szlachtą ? Wszyscy oni byli wolnymi ludźmi, a nie tylko ci z nich, którzy zdążyli z określeniem i nazwaniem przynależności do herbu Prus.
Herbem Prus, Prusowie sami siebie ogłosili i nikt obcy im jego nie nadał a Polska heraldyka nie miała wyboru w jego akceptacji.
Z przykrością stwierdzamy, że zwracając się wielokrotnie do potomków herbu Prus o pomoc w odrodzeniu kultury i wsparcia Prusów zalega cisza – takie to jest owo współczesne szlachectwo i nobilitacja. Prusowie przedkrzyżaccy nie potrzebowali pieniędzy – byli samowystarczalni, bo wystarczało im to co dawała natura – wystarczało, bo potrafili dary natury wykorzystywać. A dawała (i dziś też daje) wystarczająco wiele, aby ówczesna przeciętna wieku wieku Prusa było o 10 lat dłuższa niż reszty Europejczyków. Obce pieniądze były w ich posiadaniu, ale nie używali ich.
Co to był za naród, skoro na wieki przed wynalezieniem lodówki posiadali wiedzę o zamrażaniu i potrafił z niej korzystać przez całe gorące lato. Jak to się działo, że Prusowie do śmierci posiadali własne zęby.
Dziś skromnie na kilka milionów szacujemy obecność potomków Prusów wśród Polaków – jak to trafnie zauważył Wacław Potocki w jednej ze swoich fraszek:
jak wiele się szlachty pisze Prusem”.
Co drugi mieszkaniec północnego Mazowsza i Kujaw jest potomkiem Prusów. Ludność określana Mazurami (czyli - inaczej polscy osiedleńcy na germańskich Prusach) - to w większości już spolszczeni Prusowie.
Ten mały lud w ucieczce przed germańskimi mordami i tyranią szukając schronienia, uzyskał azyl i akceptację etnicznej odmienności w granicach Królestwa Polskiego i na Litwie. W przeciwieństwie w okupowanej przez Niemcy ich ziemi, przez wieki pozostawali niewolnikami.
Dowodem tej akceptacji jest pozostanie przy etnicznym określeniu swojego pochodzenia. Z jednej strony jest to nazwisko Prus, a z drugiej przy przyjęciu polskich nazwisk - herb Prus w heraldyce.
Podobnego zjawiska nie znajdziemy w żadnym innym kraju, a już na pewno nie u Niemców, gdzie germanizacja jest do dzisiaj na czasie.
Drugą niezwykłością tego zjawiska jest, jeśli nawet przyjmiemy, że część tych nazwisk była nadana, to pozostawanie przy nich, może świadczyć o wielkim kulcie, przywiązaniu, pielęgnacji tradycji i wiedzy o Prusach. Śmiało można określić ten fenomen mianem kultury Prusów.
Obecnie obserwujemy nowe zjawisko. Na terenie byłej ziemi Prusów (czyli w obecnym województwie warmińsko-mazurskim) po raz pierwszy w granicach Polski rośnie wśród jej mieszkańców zainteresowanie historią i kulturą Prusów. Oni są współczesnymi Prusami i mają do tego prawo, kultura czyni człowieka i zalicza jego do danej ziemi. Jak to pięknie napisał pewien Prus o polskim nazwisku:
czy jesteś Pomezaninem, Bartem, Warmiakiem czy Sasinem
jeśli wychowała i utworzyła ciebie ta pruska ziemia i ją uznajesz za swoją ojczyznę - jesteś Prusem.
Przedstawiciele nazwiska Prus jak również i herbu Prus są rozdzieleni terytorialnie i tworzą oddzielne grupy rodowe bez więzów krwi. Nie może więc być mowy, że siedem wieków temu był spisek, w utożsamianiu przynależności, czy też ustalaniu wspólnych celów lub założeń.
Trzeba jednak jasno i dobitnie powiedzieć: szlachectwo, nobilitację czy indygenat otrzymywali nasi pradziadowie – polscy, litewscy, ruscy, ukraińscy i innych nacji, ale nigdy Prusowie. Dlaczego ? Bo Prus osiedlając się w Polsce nie musiał, nie stawał się herbowym szlachetką – pozostawał wolnym człowiekiem i jedynie dla odróżnienia od niewolnych i pospolitych bezzagrodowych szlachciur pieczętował sią herbem Prus albo przyjmował nazwisko Prus czy pochodne. Wiadomo było (nieważne herbem czy nazwiskiem), że Prus to więcej niż herbowy szlachetka – bo Prus to wolny, odpowiedzialny i samodzielny człowiek, który nikomu nie służy, nie wyciera pańskich klamek, nie chwyta pod kolana wielmożów. Po prostu – Prus. On nie musiał przeprowadzać dowodu szlachectwa, wywodzić swojej genealogii, przywoływać zasług przodków – bo to Prus. To dziś nazywa się marką – wartością samą w sobie i dla siebie samej. Jakże żałośne staje się dzisiejsze “herbowanie” Prusem I, II czy III – będące wartością dla tych, którzy sami siebie cenić nie potrafią. Prawdziwemu Prusowi wystarczyło “as ama Pruss” – “Ja jestem Prusem” i zastępowało to pierścień herbowy, wywód szlachectwa, zasługi przodków. A dziś zakompleksieni potomkowie prawdziwych Prusów szukają genealogii, herbów – zamiast szanować i cenić siebie samych: Prusów.
Obecne odrodzenie się Prusów i tak jak to było przed wiekami Prusowie gromadzą się bez kompleksów pod herbem Prus IV i mają odwagę powiedzieć “Jestem Prusem” i nie potrzebują szlachectwa, bo ważniejsza jest tożsamość. Wieki temu ustanowienie herbu Prus było dziełem Prusów, nie polskiej heraldyki i jak pisze Prus,
zapewne w celu podkreślenia tragizmu dziejów.”
Tak jest również dzisiaj, Prusowie którzy stulecia temu nie zdążyli w podkreśleniu tej tożsamości i dzisiaj wkraczają w nasze szeregi wkraczają pod godłem herbu Prus IV.
Na zakończenie wspomnę, że intencja która kryje się w tych wszystkich zmaganiach o tematyce pruskiej jest jedna: przywrócenie Europie pamięci o Prusach, innymi słowy odrodzenie ich kultury i ich prawdziwej historii.
W heraldycznym ustalaniu rycerstwa pruskiego wielką pomoc może stanowić praca Jadwigi Chwalibińskiej ”RÓD PRUSÓW w wiekach średnich” dotyczącą herbu PRUS. Przytoczyć należy fragment tej pracy Jadwigi Chwalibińskiej. ”Stopniowe, coraz częstsze publikowanie zapisek sądowych i heraldycznych z terenu Mazowsza wykazało, że wśród niezmierzonej masy drobnych rodów szlacheckich mazowieckich spotyka się rycerzy o cudzoziemskich imionach, którzy pozwani o nieszlachetne pochodzenie, lub zaczepieni w swych prawach rycerskich, powoływali się na jakieś iura Prussorum. Określali je jako ius Pruthenicum, ius Prussitharum, ius Prusskye lub Pruschow prawo, a siebie nazywali Prusovye, Prusy, Pruschy, Pruteni ”.
Być może, że przyjdzie chwila dla Prusów, kiedy ich potomkowie będą mogli czcić i ucztować pamięć o swoich przodkach, a zmartwychwstali starożytni Grecy, Spartanie i Ateńczycy nie tylko będą klaskać, ale też chylić będą czoła Prusom za ich męstwo w obronie człowieczeństwa. Czas leczy rany, pamięć ulega zatarciu, ale prawda w końcu zawsze wychodzi na wierzch – demony grasują, ale Bóg zawsze ma ostatnie słowo.
RODY HERBU PRUS I , II , III
Wielkiej liczbie herbów w licznych rodach sprzyjał Statut Kazimierza.
Statut Kazimierza W. z r. 1347 orzekł, iż za życia ojca syn nie może pieczętować się inną, niż ojciec jego, pieczęcią; to się znaczy, iż po śmierci ojca mógł herb odmienić. Jakoż do czasów Kazimierza W. tylko syn najstarszy dziedziczył herb ojcowski w nienaruszonym kształcie, każdy zaś z młodszych synów musiał herb ojcowski dla siebie odmienić. Wypływało to z przyczyny bardzo praktycznej.
Gdy bowiem większość rycerzy pisać nie umiała a znaki ich i pieczęcie miały znaczenie ich podpisów, chodziło o to, żeby takowe między sobą odróżniać.
NAZWISKA HERBU PRUS I
Albrychowicz, Litwa
Andrzejewski
Andrzejowski
Bałdowski
Balowicz
Baldowski
Basowicz
Bednarski, gn. Bednarów, woj. ruskie
Bednarowski
Bereźnicki, woj. podlaskie
Białochowski, gn. Białochowo, woj. chełmińskie
Białoszewski vel Białyszewski
Biedrzych
Biesiadecki vel Biesiadowski
Biestrzykowski, gn. Biestrzykowice, woj. sieradzkie
Bluszczyński
Błoński
Bodusławski
Bogusławski, Bogusławice, woj. łęczyckie
Bogurski
Bolanczeski
Bolączki
Boniecki
Bońkowski, woj. kijowskie
Brzeński
Borowski, gn. Borowo, woj. mazowieckie
Brzeski
Brzeziński – wymienieni pod h. Prus 3
Brzeżański
Brzyński vel Brzeń ski, Prusy
Borzymiński vel Borzymski
Borzymski
Brzeżański
Budek
Bugajski
Butwiłowicz vel Butwił
Bystroń
Bystram
Budka vel Budek
Chladowski
Chocewicz
Chodasiewicz vel Chodaszewicz
Chomątowski
Chomętowski, gn. Chomętowo, woj. mazowieckie
Chwałkowski, gn. Chwałkowo, woj.
Chrzanowski, gn. Chrzanowo, woj. mazowieckie
Chrzczonowski
Cianowski, Cianowice, woj. krakowskie
Ciągliński
Cieszanowski
Cieszym
Cieszymowski
Czaczkowski
Czarnecki
Czudziński
Cygański, gn. Cygany, woj. łęczyckie
Cytowicz, powiat lidzki
Dawidowicz
Dąbrowski (jednego poch z Frankowskimi), gn. Dąbrowa, woj. podlaskie
Długojewski, gn. Dł ugojewo, woj. sandomirskie
Długojowski
Dłużniewski
Dobrocieski, gn. Dobrociesz, woj. krakowskie
Dobraczyński
Dobrocieski
Dołmat
Dominikowski Dorohiński
Dorohiński
Doroszko
Drogot
Drotkiewicz, Litwa, herb odm.
Drozdowski, gn. Drozdy, woj. mazowieckie
Druszkowski, gn. Druszków, woj. krakowskie
Durzycki
Dworski, woj. Cheł miń skie
Dymitrowski, gn. Dymitrów, woj. krakowskie
Dzierliński
Dzierżek, woj. krakowskie, woj. mazowieckie
Falęcki
Fastowicz
Faścikowski
Fedorowicz
Filipowski
Frankowski, gn. Franki, woj. podlaskie
Fricz
Frycowski
Frykowski
Gaik
Gajewski
Gałecki, Gałki, woj. mazowieckie
Garlicki, gn. Garlica, woj. krakowskie
Garliński
Gawdzilewicz
Gawłowicki
Gawłowski
Gdowski
Gębicki, woj. krakowskie
Gladowicki
Gliśniewski
Gładkowski vel Gładowski
Głowacki, gn. Głowaczewice, woj. sieradzkie
Głuszyński
Goleń
Goły vel Goly
Gonowski
Gorski vel Górski
Gostyński
Goworowski, gn. Goworowo, woj. mazowieckie
Górny
Górski, gn. Górskie - Ponikł y Stok, woj. mazowieckie
Gniewiewski
Gnida
Gniewiewski
Gniewiewski, gn. Gniewiewice, woj. mazowieckie
Grabkowski
Grochowarski vel Grochowalski, gn. Grochowarsko, woj. mazowieckie
Grodecki, gn. Gródek, woj. krakowskie
Grot (poch od Wieczfiń skich), gn. Grotki, woj. mazowieckie
Grzybowski
Grzymisławski, gn. Grzymisł awice, woj. poznańskie
Grzymułktowski
Guda
Gumowski, woj. sandomirskie
Gunicki, gn. Gunice, woj. kaliskie
Gurkowski, piotrkowski
Hladowicki, Litwa
Hurba
Hurkowski, woj. kijowskie
Husarzewski, nob 1676, herb odm.
Irenkowski
Isajkowski-Dołmat vel Izaykowski, gn. Isajki, woj. kijowskie, herb odm.
Izenkowski
Jabłonowski (poch od Krzyżewskich), gn. Jabłonowo, woj. podlaskie
Jabł oszewski
Jakowicki
Jakowiecki
Janowski, gn. Janowo, woj. mazowieckie
Jaras
Jaroszewicz-Kwaczyń ski, woj. witebskie
Jaszczewski
Jerzmanowski, gn. Jerzmanowice, woj. krakowskie
Jerzowski
Jeżewski vel Jeżowski (poch od Krakowiań skich), gn. Jeżewice, woj. mazowieckie
Juchna
Juchnowski, woj. podolskie
Julewski, woj. mazowieckie
Jurecki
Juszkiewicz
Kaczkowski, gn. Kaczkowice, woj. krakowskie
Kączkowski
Kadłubek
Kamiń ski
Kmita
Kamocki, gn. Kamocin, woj. sieradzkie
Kełpsz
Kierdwanowski, gn. Kierdwanowice, woj. podolskie
Kiszewski
Kiwalski
Klecki, woj. pomorski
Klicki, gn. Klicz, woj. Mazowiecki
Kliczkowski, gn. Kliczkowy, woj. mazowieckie
Kliks
Klimaszewski
Klimontowski
Klimuntowski
Klobar, gn. Minery-Klobara, woj. sandomierskie, nob 1552
Kobierski, gn. Kobierzyn, woj. sandomirskie
Kobieski
Kobierski
Kobiewski
Kobyliński, gn. Kobylin, woj. podlaskie
Kodziełł
Kołomyjski, gn. Kołomyja, woj. podlaskie
Komorowski
Konarzewski
Kondracki, gn. Kondradziec, woj. płockie
Korcicki
Kordek
Korgowd
Koronacki
Korowicki
Korulski
Kotkowski
Kotulski
Korycki, gn. Korytnica, woj. mazowieckie
Kowalewski, gn. Kowalów, woj. mazowieckie
Kowalowski
Koźliński
Kniaziołucki
Krasnosielski, gn. Krasnosielce, woj. bracławskie
Krasnowiecki
Krępiński, gn. Krę pna, woj. krakowskie
Krępski
Kropiwnicki
Krzyszkowski, woj. krakowskie
Krzywokolski
Krzywokulski
Krzyżakowski
Krzyżanowski
Krzyżewski, gn. Krzyż ewo, woj. podlaskie
Kucki
Kumelski, woj. podlaskie
Kurczyński
Kurowicki, gn. Kurowice, woj. podlaskie
Kuszlejko
Kwaczyński
Kyczyński, gn. Kicznia, woj. krakowskie
Lechowiec
Lisicki, gn. Lisice, woj. rawskie
Lisowski, woj. krakowskie, herb odm.
Lubecki
Lubiatowski
Lubnicki
Lutkiewicz
Łaski, gn. Łaś -Toczyłowo, woj. mazowieckie
Łaszkowski
Łatkiewicz vel Łatkowicz
Łatyński
Łącki (poch od Jerzmanowskich), gn. Łąki, woj. krakowskie
Łąka
Łątkiewicz, gn. Łą tka, woj. krakowskie
Łękawski
Łososiń ski, gn. Ł ososina, woj. krakowskie
Łuniewski
Łunkiewicz, gn. Ł unkiewskie, Litwa
Maciński, woj. poznań skie
Makowski
Manasterski
Markold
Michalczewski, gn. Michalczowa, woj.krakowskie
Michalewicz
Mierzwiński
Miedziński
Mikołajewski
Miłkowski, gn. Miłkowa Wielka, nob. 1782, herb odm.
Miszewski
Mitkiewicz, gn. Mitkaycie, Żmudź
Mitkowicz
Mniszewski, gn. Mniska Wieś , woj. rawskie
Mocarski
Modlnicki
Mokrzewski
Monasterski
Morelowski, gn. Morele, woj. rawskie
Motowidło, Litwa
Mroczek, gn. Mroczkowo, woj. mazowieckie
Mruk
Mścichowski
Myk
Mysłowski
Nadolski
Nalikowski
Nejman
Niedziałkowski
Niedzielski
Niedziński
Nidziński, gn. Nidzino, woj. mazowieckie
Niedzielski, woj. sieradzkie
Nielepiec, gn. Nielepice, woj. krakowskie
Nielipowicz
Niemczynowicz
Niemczynowski
Nienałtowski
Niewiadomski-Piotuch, gn. Niewiadoma, woj. podlaskie,
Noniewicz, powiat lidzki
Noreyko
Nosakowski vel Nossakowski
Obrycki, gn. Obryte, woj. mazowieckie
Obrzycki vel Opaceniecki
Ogilba
Ogrodzieński, gn. Ogrodzieniec, woj. mazowieckie
Ogrodziński
Olszewski
Onacz
Mayno vel Maynota
Opacki (poch od Powsińskich), gn. Opacz Wielki,
Opalenicki vel Opalenicki
Opolski, gn. Opole, woj. lubelskie
Orło
Ormiński vel Ormień ski
Orzeł
Orzest
Orzyłowski
Orzypies
Ordyłowski
Ossowski, gn. Ossowo, woj. pomorskie
Ostrowicki
Ostrowski, gn. Ostrów, woj. sieradzkie
Otocki, gn. Otocznia, woj. pł ockie
Otto
Padkowski vel Patkowski, gn. Padkowice, woj. podlaskie
Pajewski, gn. Pajewo, woj. mazowieckie
Pakosz
Patkowski
Patocki, Kałuszyno-Patok, woj. mazowieckie
Pawęski-Skarga, herb odm.
Pawłowski
Pecner
Petrusiewicz vel Petrusewicz
Petryczyn
Pielgrzymowski, gn. Pielgrzymowice, woj. krakowskie
Pierściński
Pieszczański
Pietrusewicz
Pikiel
Pikuz
Pikuż
Pilski
Piotrowski, gn. Piotrowice, woj. krakowskie
Piotuch
Pirocki
Pisanko
Piszczański, herb odm.
Piszczatowski
Plich
Pliski
Płocki
Płoniański
Płonka
Płonowski
Płoński, gn. Pł onki, woj. podlaskie
Płoski
Płowski
Podleski, gn. Podlesie, woj. rawskie
Pogorzelski
Pokutyński
Polikowski
Polkowski vel Polikowski
Połomski
Popławski
Porębiński
Porembiński
Potoczyński
Powsiński, gn. Powsinek, woj. mazowieckie
Prawda
Preis
Preyss
Prus vel Pruss
Prusakowski
Prusewicz
Pruskowski
Pruszanowski
Pruszewski
Prysiewicz
Przechodzki
Przechocki
Przechowski
Przewłocki, Przewłoka, woj. podlaskie
Przewski, woj. mazowieckie
Przeździecki, gn. Przezdziecko, woj. mazowieckie
Puchalski
Puryszka vel Puryszko
Purzycki
Puzyrowicz
Raciborowski, gn. Raciborowice, woj. krakowskie
Radziecki
Raczkowski, gn. Raczykowo, woj.mazowieckie
Radecki, herb odm.
Radomiński
Radwański, gn. Radwanowice, woj. krakowskie
Radziątkowski, gn. Radziątków, woj. sieradzkie
Radziecki, gn. Radzięcin, woj. lubelskie
Radziecki
Rakowski (poch od Powsiń skich), gn. Rakowiec,
Raszpiński
Rembiszewski
Reszka
Reszkowski
Reymer
Riwotcki
Robkowski
Rodowicz, gn. Rodowce, Litwa
Rodzianko
Rokotowski, gn. Rokotów, woj. rawskie
Ropejko
Rosochacki
Rosochowski
Rozanka
Różanka
Rubinkowski
Rudobielski
Rudnicki, gn. Rudniki, woj. krakowskie
Rudawski
Rudowski, gn. Rudowo, woj. mazowieckie
Rudzianko
Rudzieński
Rudziński
Rukał a vel Rukalicz
Ruwski
Rzeszek
Rywocki
Sas
Siedlecki
Sieprawski
Skotnicki
Skarzeszowski, gn. Karzeszowo, woj. krakowskie
Skomorowski
Skowron
Skowroński
Skrocki
Skrodzki, gn. Skroda, woj. mazowieckie
Sławek
Sławiński
Słubic
Słubicki
Słupski, gn. Słupsk, woj. , krakowskie
Smolikowski vel Smulikowski
Smorawski vel Szmorawski
Snarowski vel Snorowski
Sobiecki
Sochaczewski
Sosieński
Spinek vel Spineczki
Stanisławski
Stawogorski
Stefan
Stępkowski, woj. pł ockie
Stradomski, gn. Stradomka, woj. krakowskie, herb odm.
Strojłowski
Strowski
Strzałkowski
Strzelecki (poch od Dobrocieskich), gn. Strzelce,
Strzempieński
Szepczyński
Szepczyński
Szepeciński vel Szepeczyński
Szepeczyński
Szmorawski
Szpinek
Strzępiński vel Strzempiński, gn. Strzępiń , woj. poznańskie
Studziński (poch od Słubickich), gn. Studzieniec,
Studzieński
Studziński
Sulisławski
Suszewski
Sudwa
Swarocki (poch od Sł ubickich), woj.rawskie
Swarocki
Szamowski, gn. Szamowo, woj. sieradzkie
Szarzyń ski
Szczepanowski, gn. Szczepanowo, woj. krakowskie
Szczepeciński
Szczycieński
Szpinek
Szorc
Szumanczowski
Szymanczewski
Szymańczewski
Szumańczewski vel Szumańczowski, gn. Szumańczowo, woj. krakowskie
Szybalski
Śledż
Slepczyc, Litwa
Ślepikowski vel Ślepkowski
Śmiarowski
Świder
Świerczowski
Świerczyński (poch od Słubickich), gn. Świerczyn, woj. mazowieckie
Tabaszewski
Tabaszowski, gn. Tabaszowa, woj. krakowskie
Tabeszoski
Talat
Tobaszowski
Tolstecki vel Toł stecki
Treblicki
Trębicki vel Trembecki vel Trembicki, gn. Trą bki,
Truskawki
Trzępiński
Turkowski
Turzyński, herb odm.
Urbanowski
Waga
Waszkiewicz
Werecki
Wieczorek
Więckowski, gn. Więcki, woj. sieradzkie
Wierzbicki, gn. Wierzbica, woj. krakowskie
Wirzbięta
Wiewiórowski vel Wiewiorowski
Wilkoszowski
Windyk vel Wittyg, gn. Windyki, woj. mazowieckie
Wiskałła
Wisłobocki
Wiśniewski vel Wiśniowski, gn.
Wiszniowski
Wiśniów, woj. lubelskie
Wittyg
Włost
Wokulski
Woliński
Wolski, woj. krakowskie, herb odm.
Wołkowiński
Worotyński
Wrzępski, gn. Wrzępia, woj. krakowski
Wrocz
Wrzosek
Wspinek
Wysłobocki
Zabłocki
Zacieski
Zadzimirski
Zagorowski, gn. Zagorowa, woj. krakowskie
Zagórowski
Zajączek
Zajączkowski, woj. Chełmińskie
Zajkowski vel Zaykowski
Załęski (poch od Sł ubickich), gn. Załęże, woj. mazowieckie
Zamieniecki
Zaniewski
Zarapaty
Zaremba
Zaręba
Zbierzyński vel Zbirzyński
Zdrodowski
Zegadło vel Żegadł o
Znamierowski
Zorakowski
Żabka
Żochowski
Żuk
Żukowski, gn. Żukowo Wielkie, woj. płockie
Żukotyński
Żurakowski vel Zurakowski, gn. Żuraki
NAZWISKA HERB PRUS II
Bacewicz
Bandkowski
Bandowski
Baworowski, gn. Baworów, woj. podolskie
Bawor
Będkowski vel Bandkowski (poch od Wspinków), gn. Bę dkowo, woj. sieradzkie
Bielejewski
Bielowski, gn. Bieł owice, woj. łęczyckie
Blichowski (poch od Sł ubickich), gn. Blichowo, woj. pł ockie
Białyszewski (jednego poch z Miszewskimi), gn. Biał yszewo, woj. płockie
Bogusławski
Borzymiński vel Borzymski
Broszkowski
Brzeziński
Brzeżański
Budryk
Bugajski
Chladowski
Chłopicki, gn. Chł opice, woj. bełzkie, herb odm.
Chojnacki
Chomętowski, gn. Chomę towo, woj. mazowieckie
Cianowski
Cieszanowski
Czohodorfd
Damecki
Damięcki
Danielecki (von Dammeke), gn. Dana, woj. pomorskie
Daniecki, gn. Danowo, woj. mazowieckie
Dawidowski, gn. Dawidów, woj. ruskie, herb odm.
Dębowski, gn. Dę bowo, woj. ruskie Dłużniewski
Dominikowski
Dowejko
Dowejko, powiat lidzki
Faszcz, gn. Faszczyce, woj. rawskie
Faszczewski (poch od Faszczów), gn. Faszcze, woj. podlaskie
Faściszewski
Filonienko
Gaik
Gąsowski, gn. Gą ski, woj. mazowieckie; gn. Gąsówka, woj.podlaskie
Gąssowski
Glauch
Glinojecki vel Glinowiecki, gn. Glinojeck, woj. pł ockie
Glinowiecki
Gloger ziemia łomżyńska
Gloger
Glogier
Głaznecki
Głaznocki
Głuchowski, gn. Głuchówek, woj. rawskie
Głuchowski-Gleich, gn. Głuchowo, woj. cheł miń skie, herb odm.
Gługocki
Gniewiński
Goscewicz
Gołąb
Gościszowski
Górny
Gradowski
Grabowski
Grochowalski, gn. Grochowalsk, woj. mazowieckie
Grodzieński, gn. Grodzień , woj. płockie
Grot
Grzybowski, gn. Grzybowo, woj. mazowieckie
Grzybiński, przyd Windeck (Windyk)
Gulach
Gunthek
Hurkowski
Jezierski
Jezierski, gn. Jezierzyce, woj. rawskie, herb odm.
Jeżewski, gn. Jeż ewice, woj. mazowieckie
Kadłubek
Kalnochwotski
Kamocki, gn. Kamocin, woj. sieradzkie
Kanafocki vel Kanafojski
Karmanowski
Karniski, gn. Karniszyn, woj. pł ockie
Katlewski, gn. Katlewo, woj. chełmińskie
Kletni
Kleszczelewski
Klimuntowski
Klukowski, woj. sieradzkie
Kobyliński, gn. Kobylino-Pieniążki, woj. podlaskie
Konarzewski
Korowicki
Kosiński, gn. Kosiny, woj. płockie
Kostecki, gn. Kostki Mał e, woj. sandomierskie
Koysza
Koziełł
Krzystałowicz
Krzyształowicz
Krzyształowski
Kuklinski
Kula
Kulicz
Kurowicki
Latyński
Lisicki, gn. Lisice, woj. rawskie
Lubecki vel Ł ubecki (poch od Płomiańskich), gn. Łubki, woj. płockie
Lubiatowski, gn. Lubiatów, woj. sieradzkie, herb odm. Łażniewski
Łażniowski
Łażniewski
Makowski, gn. Makowo, woj. podlaskie
Makowski
Małachowski, gn. Małochowo, woj. mazowieckie
Mikołajewski
Miłkowski
Mikuł owicz
Miszewski vel Misiewski (poch. od Białyszewskich), gn. Miszewo, woj. płockie
Miszkiel
Mizgier
Mitarnowski
Monastyrski
Moszczyński (poch. od Wspinków), gn. Moszczenica, woj. sieradzkie
Mroziński
Mysłowski
Myślęcki
Myślecki
Myzgier
Nakwaski, gn. Nakwasin, woj. mazowieckie
Niedzielski
Niewierski, gn. Niewierz, woj. inowrocławskie
Niewieściński
Nowomiejski
Obrębski, gn. Obręb, woj. mazowieckie
Olszewski
Olszowski, gn. Olszowa, woj. łęczyckie, herb odm.
Opalenicki
Orpinowski vel Orpiński
Orpinowski
Orpiński
Orzeszkowski, woj. pł ockie
Osowiński
Ossowiński, woj. podlaskie
Otto
Patocki
Petrellewicz
Pielgrzymowski
Pieniążek
Płomiań ski, gn. Płomiany, woj. brzesko-kujawskie
Pokutyński
Preczkowski vel Pręczkowski, woj. inowrocławskie
Pręczkowski
Pruski
Pruśki
Puchalski
Radomiński
Radziątkowski
Radziecki
Rogusławski
Rosoł owski
Rudowski, gn. Rudowo-Prusy, woj. mazowieckie
Rudawski
Rzeszek
Samicki, herb odm.
Seeger
Segnic, nob 1669
Siodłowski, gn. Siodłków, woj. sieradzkie
Skotnicki (poch od Wspinków), gn. Skotniki, woj. sieradzkie
Skwarek
Sobor
Sochaczewski
Spytek
Stępkowski
Strowski
Strzemieczny, gn. Strzemieczno, woj. mazowieckie
Strzałkowski
Stypiński
Szczyciński (poch od Miszewskich), gn. Szczytno, woj. płocki
Szczutowski
Sułostowicz
Świętochowski, gn. Świętochowo, woj. mazowieckie
Tobaczyński
Tohaczyński
Urbanowski
Ważanka vel Spytek
Wieczfiński
Wieczwiński, gn. Wieczwnia, woj. płockie
Wiećfiński
Więckowski
Windarski
Wikoszowski
Windacki, przyd Windak, gn. Windak, woj. chełmińskie
Windyka
Wisłocki
Wodzyński, gn. Wodzyn Mały, woj. sieradzkie
Wołowski, gn. Wołowa, woj. płockie
Wspinek vel Spinek, woj. sieradzkie
Wysłobocki
Zaborowski, gn. Zaborowo, woj. płockie
Zacharski, gn. Zacharza, woj. sieradzkie
Zaleski
Zdrodowski
Zegleński
Zglinicki, gn. Zglinice, woj. płockie
Zglenicki
Zglinicek
Żabka
Żyrowski, gn.
NAZWISKA HERBU PRUS III
Andrzejewski
Andrzejowski
Augustowski
Bacewicz, woj. kowieńskie
Balicki, potw. szlach 1512
Bełdycki, gn. Bełdyki, woj. mazowieckie
Biernacki
Bissiński
Blanck vel Blank, nob 1790
Bobrowski, gn. Bobrowce, woj. rawskie
Bogdański, gn. Bogdanowo, woj. mazowieckie
Broszkowski, gn. Broszkowo, woj. mazowieckie
Broszkowiecki
Broszowiecki
Brzeziński (poch. od Wspinków), gn. Brzeziny, woj. sieradzkie
Brzezieński
Budzyna
Byszewski, gn. Byszewice, woj. rawskie
Byszyński-Jakiel, gn. Byszyna, woj. mazowieckie
Byszyński
Chładkowski
Chomentowski
Chomętowski, gn. Chomętowo, woj. płockie
Chrzanowski, gn. Chrzanowice, woj. sieradzkie
Citowicz
Cwietowicz
Cytowicz
Czarnecki, gn. Czarnocin, woj. krakowskie, herb odm.
Czarnicki
Czarnowieński
Czarowieński, gn. Czarowiany, woj. sieradzkie
Czepurkowski
Czyrski, powiat lidzki
Danicz
Dawidowski-Budzyna, gn. Dawidów, woj. krakowskie
Dłużniewski (poch. od Jarnutowskich), gn. Dłużniewo, woj. płockie
Dobrzyniecki vel Dobrzynicki, woj. mazowieckie
Duchnicz
Falęcki (poch. od Żochowskich), gn. Falęcin, woj. mazowieckie
Giżycki
Glaznocki vel Głaznocki, gn. Glaznoty, woj. chełmińskie, herb odm.
Glaznowski
Głowacki
Głuchowski, gn. Głuchów, woj. mazowieckie
Gniewiński
Gościański, gn. Gościańczyce, woj. mazowieckie
Gościencki
Gościeniewicz
Gościszewski, gn. Gościeszyce, woj. mazowieckie
Gościewicz
Groblewski
Grzybowski
Jabłonowski, gn. Jabłonowo Brodnickie, woj. chełmińskie
Jarnutowski vel Jarnułtowski vel Jaruntowski (poch. od Łomżskich), gn. Jarnuty, woj. mazowieckie
Jarontowski
Jaromirski (poch. od Stuckich), gn. Jaromierz, Prusy
Jaruntowski
Jezierski, gn. Jeziorna, woj. mazowieckie
Karmanowski, gn. Karmanowice, woj. krakowskie
Karmieński
Karmiński
Karniski vel Karniński (poch. od Wieczwińskich), gn. Karniszyn, woj. płockie
Kierekes
Kobyliński, gn. Kobylino, woj. rawskie
Kobylski
Kodzioł
Kordzikowski
Korewicki vel Korowicki
Kota
Kowalewski, gn. Kowalewice, woj. sieradzkie
Kowaliński
Krakowiański (krewni Jeżewskich), gn. Krakowiany, woj. mazowieckie
Krakowieński
Krakowiński
Kreczmar vel Kreczmer
Kruszewski (poch. od Jeżewskich), gn. Kruszewo, woj. mazowieckie
Krzymiński
Kutasiewicz
Krzemiński, gn. Krzemieniec, woj. ruskie
Krzemieński
Kublicki-Piotuch, gn. Kublice, Pomorze
Kurowicki, vel Kurewicki gn. Kurowice, woj. podlaskie
Lankuna
Latyński vel Łatyński
Łankuna (poch. od Łomżskich)
Łankunicz
Łazarz
Łomski
Łomżski vel Łomżyński, gn. Stara Łomża, woj. mazowieckie
Łomżyński
Łosowski, vel Łossowski gn. Łosewo, woj. mazowieckie
Łowczewski (poch. od Napiórkowskich), gn. Łowczewo, woj. mazowieckie
Macki
Magdaleński, gn. Magdaleniec, Prusy
Manowski (poch. od Jeżewskich), gn. Many, woj. mazowieckie
Mikuliński
Miński (poch. od Gościańskich), gn. Mińsk, woj. mazowieckie
Miński
Miądzki
Mlącki (poch. od Powsińskich), gn. Mlądz, woj. mazowieckie
Młądzki
Młocki, woj. mazowieckie
Młyński, gn. Młyńsk
Mnichowski
Morozowicz
Mroczek, gn. Mroczki, woj. podlaskie
Mroczkowski, gn. Mroczki-Kamionka, woj. podlaskie
Mroziński
Mrozowicki vel Mrozowiecki, Mrozowski, gn. Mrozowice, woj. krakowskie
Mrozowski
Myślęcki
Nagolski
Napierkiewicz vel Napierkowski
Napierka
Napióra
Napora
Napiórkowski, vel Napiorkowski gn. Napiórki, woj. mazowieckie
Niedziałkowski vel Niedzielski, gn. Niedziałki, woj. mazowieckie
Niewiński
Nogatski, gn. Nogat, woj. chełmińskie
Ogrodziński vel Ogrodzieński, gn. Ogrodzieniec, woj. mazowieckie
Ojrzanowski, gn. Ojrzanów, woj. mazowieckie
Okęcki, gn. Okęcie, woj. mazowieckie
Opacki, gn. Opacz Mały, woj. mazowieckie
Ossowiecki
Ossowiński vel Osowiński, gn. Ossowno, woj. mazowiecki
Petrulewicz
Pietuch
Piottuch vel Piotuch
Piórko vel Pirko
Pisanka-Kodziełł, vel Pisanko gn. Pisanki, woj. podlaskie
Pisanka
Pisanko
Plewiński
Podleski vel Podlewski, woj. rawskie
Preuss
Pręczkowski, gn. Pręczki, woj. brzesko-kujawskie
Prosewski
Prossewski
Prószewski, vel Proszewski woj. rawskie
Proszewski
Prusiecki, gn. Prusiecko, woj. sieradzkie
Pruski, gn. Prusy, woj. chełmińskie
Pruszkowski vel Pruskowski
Przechadzki vel Przechadzka
Przechalski
Puchalski
Puzewski
Pużewski
Pysanka
Pysznicki
Radulski (poch. od Łomżskich), gn. Radule, woj. mazowieckie
Rawski, gn. Rawa
Rosochacki, vel Rossochacki gn. Rosochate-Nartułty, woj. mazowieckie
Rozenbark
Rudkowski
Rudzeński
Rudzieński
Rudziński vel Rudzieński (poch. od Gościańskich), gn. Rudno, woj. mazowieckie
Rzeczkowski, gn. Rzeczkowo, woj. rawskie
Rzętkowski
Słucki
Sobor
Strękowski (poch. od Łomżskich), gn. Strękowo, woj. mazowieckie
Stucki, gn. Studa, woj. chełmińskie
Stuczki
Studski
Studziński, gn. Studzianki, woj. rawskie
Studzki
Sugowdż
Tomicki vel Tomikowski, Tomiki, woj. rawskie
Tomicki
Tymiński (poch. od Łomżskich), gn. Tymianka, woj. mazowieckie
Tomikowski
Uciąski, gn. Uciąchy, woj. rawskie
Ważyński (poch. od Jarnutowskich), Ważyny, woj. płockie
Wibulski
Wichulski
Wiczfiński
Wieczwiński vel Wiczfiński gn. Wieczwnia, woj. płockie
Wieczyński
Wiećfiński
Wiećwiński
Wieczfiński
Wiecfiński
Wietwiński vel Witwiński
Wietwiński
Więckowski
Witwiński
Wiwolski
Wiwulski
Wotowski
Wyczfiński
Wrotnowski, gn. Wrotnów, woj. rawskie
Wyczfiński
Zaborowski
Zaleski (poch. od Ojrzanowskich), gn. Zalesie, woj. mazowieckie
Załęski, gn. Załęże, woj. mazowieckie
Zamieński (poch. od Gościańskich), gn. Zamienie, woj. mazowieckie
Zdrodowski, gn. Zdrody, woj. podlaskie
Zdroikowski
Zdziewoj.ski, woj. sandomierski
Zglinicki, gn. Zglinice, woj. płockie
Zglenicki
Zieliński vel Zieleński, gn. Zielonki, woj. płockie
Zuchorski vel Żuchorski
Żochowski vel Żuchowski, gn. Żochowo, woj. płockie
Żukowski, gn. Żukowo, woj. płockie