KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Kultura home

Dożynki Mochowo

Wśród wielu uroczystości obchodzonych przez Prusów, bodaj że najważniejszą była uroczystość zakończenia zbierania plonów. Przyjęła się ona w Polsce pod nazwą dożynek. Kurpiowski etnograf Adam Chętnik zauważył, że na początko XX-go wieku dożynki obchodzono od Działdowa po Królewiec.
Zamieszczone poniżej zdięcia, otrzymane dzięki uprzejmości Pana Jerzego Milewskiego pochodzą z miejscowości Mochowo niedaleko Sierpca. Na uwagę zasługuje, że niezbyt daleko od tej miejscowości świadkiem dożynek był młody Fryderyk Chopin będąc na wakacjach u Dziewanowskich w Szafarni. Odbywały się one zbiorowo. Uczestniczące miejscowości to Obory, Bohemiec, Rodzone, Dulnik, Rętowiny i Płonne. Podczas tych dożynek słyszał ludową muzykę którą na obczyżnie w Paryżu komponuje w słynne Mazurki. Fryderykowi Chopinowi zawdzięczamy odkrycie pruskiego folkloru. Inni kompozytorzy również zaczęli tworzyć Mazurki a taniec Mazur stał się popularnym na salonach.

Pan Milewski pisze; Wysyłam Panu zdięcia z dożynek, na wozie to wieńce dożynkowe a nie ołtarze. Zdięcia są wykonane przez mnie więc nikt nie przyczepi się o prawa autorskie. Dzieciaki w strojach ludowych tańczyły tańce ludowe a w białych sukniach i mundurach poloneza i tańce dworskie. Dziękuję za odpowiedż i za życzenia świąteczne. Ja Panu oraz Pańskim najbiższym życzę pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2016 roku od siebie i od Gustawa Starczewskiego. Zamiast choinki dożynkowe zdjęcie. Gustaw powozi konie, też jako ostatni hodowca koni.
Dożynki odbyły się 23 sierpnia, Gminne Dożynki rozpoczęły się w kościele parafialnym w Mochowie. Następnie korowód przeszedł do wsi Mochowo Parcele na stadion gminny tj. ok. 1km od kościoła a tu była część artystyczna występy zespołów tanecznych ze szkół Gminy Mochowo, wykonując tańce ludowe, dworskie i współczesne, zespół rencistów " złota jesień", orkiestry strażackie, pieczony wieprzek, wystąpienia politków i zabawa taneczna do późna w nocy. Przed chwilą wstukałem w internet "dożynki w Mochowie" nadal są dostępne informacje.

Pozdrawiam JGMilewski


MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony