TWÓRCZOŚĆ
O
STAROŻYTNYCH PRUSACH
ORAZ
TROPIENIE ICH BYTU
HISTORIA
WYBITNI PRUSOWIE
HERBY PRUSÓW i SPIS
POTOMKOWIE PRUSÓW
PRUSOWIE O KURPIACH
ESEJE - LISTY - Historia
PUBLIKACJE
KULTURA
Baby Pruskie Kuchnia Pruska Zabytki ARCHITEKTURA XIX XX WIEK Pruska Mitologia PRUSOWIE XIX XX WIEK Sztuka Robert Budzinski MUZYKA MAZURKI CHOPINA Jaćwiesko-Pruskie Fotografia Napiórkowski Archeologia Boże Narodzenie Hymn i Pieśni POEZJA Dożynki Mochowo GRODZISKO W STARYM DZIERŻGONIU JĘZYK PRUSÓW
FILMY
FORUM - Archiwum
MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL
Licznik
Licznik
KOCHAJMY KURPIE
LINKI
Kurpiowska kultura bartnicza
KURPIOWSKIE PUBLIKACJE
KURPIOWSKA SCHADZKA
GAZETA KURPIOWSKA
Kontakt puszczaki@prusowie.pl
NOWOŚCI
EPILOG BADAŃ HISTORII PRUSÓW
Legendy Kijowa
Projekt Wyspa aktualizacja
ANEKS II
PRUS MAZUR KURP
Faustin Wirkus
Cyprian Kamil Norwid
Zajączkowski
Dywizjon 303 Józef Polilejko
JÓZEF BRULIŃSKI
Why Russia Will
Lose Kaliningrad
Kurpie: opowiadanie Historyczne - Our Digital Library
ANEKS I
PRUS MAZUR KURP
Film o języku Prusów
(do pobrania)
PRUS MAZUR KURP
Spis treści niekompletny
Listy o Prusach
O reslawimację Niemiec wschodnich
RADOMIŃSKI
POLSKA POMIĘDZY MŁOTEM A KOWADŁEM
BIAŁORUSINI I POLACY
Zdzisław Radomski
Dożynki Mochowo
Wśród wielu uroczystości obchodzonych przez Prusów, bodaj że najważniejszą była uroczystość zakończenia zbierania plonów. Przyjęła się ona w Polsce pod nazwą dożynek. Kurpiowski etnograf Adam Chętnik zauważył, że na początko XX-go wieku dożynki obchodzono od Działdowa po Królewiec.
Zamieszczone poniżej zdięcia, otrzymane dzięki uprzejmości Pana Jerzego Milewskiego pochodzą z miejscowości Mochowo niedaleko Sierpca. Na uwagę zasługuje, że niezbyt daleko od tej miejscowości świadkiem dożynek był młody Fryderyk Chopin będąc na wakacjach u Dziewanowskich w Szafarni. Odbywały się one zbiorowo. Uczestniczące miejscowości to Obory, Bohemiec, Rodzone, Dulnik, Rętowiny i Płonne. Podczas tych dożynek słyszał ludową muzykę którą na obczyżnie w Paryżu komponuje w słynne Mazurki. Fryderykowi Chopinowi zawdzięczamy odkrycie pruskiego folkloru. Inni kompozytorzy również zaczęli tworzyć Mazurki a taniec Mazur stał się popularnym na salonach.
Pan Milewski pisze; Wysyłam Panu zdięcia z dożynek, na wozie to wieńce dożynkowe a nie ołtarze. Zdięcia są wykonane przez mnie więc nikt nie przyczepi się o prawa autorskie. Dzieciaki w strojach ludowych tańczyły tańce ludowe a w białych sukniach i mundurach poloneza i tańce dworskie. Dziękuję za odpowiedż i za życzenia świąteczne. Ja Panu oraz Pańskim najbiższym życzę pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, zdrowia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2016 roku od siebie i od Gustawa Starczewskiego. Zamiast choinki dożynkowe zdjęcie. Gustaw powozi konie, też jako ostatni hodowca koni.
Dożynki odbyły się 23 sierpnia, Gminne Dożynki rozpoczęły się w kościele parafialnym w Mochowie. Następnie korowód przeszedł do wsi Mochowo Parcele na stadion gminny tj. ok. 1km od kościoła a tu była część artystyczna występy zespołów tanecznych ze szkół Gminy Mochowo, wykonując tańce ludowe, dworskie i współczesne, zespół rencistów
" złota jesień", orkiestry strażackie, pieczony wieprzek, wystąpienia politków i zabawa taneczna do późna w nocy. Przed chwilą wstukałem w internet "dożynki w Mochowie" nadal są dostępne informacje.
Pozdrawiam JGMilewski