Statut Klub Prusa Archiwum Stowarzyszenie REWITALIZACJA HISTORII I ODRODZENIE KULTURY PRUSÓW Bieżąca korespondencja Powszechna korespondencja Publicystyka Polska Społeczność Informacje i ciekawostki Catalogue of the Archaeological Objects
Korespondencja Ministerstwo
Kultury List otwarty Ministerstwo Kultury - 1 Odpowiedź z Ministerstwo Kultury - 1 List otwarty Ministerstwo Kultury - 2 Odpowiedź z Ministerstwo Kultury - 2 List otwarty Ministerstwo Kultury - 3 Odpowiedź z Ministerstwo Kultury - 3 Korespondencja Watykan List otwarty do Watykanu HISTORIA I RELIGIA HISTORYCZNA I RELIGIJNA HIPOKRYZJA Korespondencja Działdowo List otwarty Burmistrz miasta Działdowo Odpowiedź Burmistrz miasta Działdowo
Stowarzyszenie Prus
Stowarzyszenie Prus
Burmistrz miasta Działdowo
Grzegorz Mrowiński
Zamek w Działdowie
Zamkowa 12
13-200 Działdowo
List otwarty
Szanowny Panie Burmistrzu piszemy do Pana o dość starym wydarzeniu, które ciągle i nie tylko, że pozostaje zagadką, to trudno zrozumieć co skłoniło Działdowo do decyzji założenia krzyżackiego muzeum.
Stało się to w dniu 13-go sierpnia 2013 roku i zastanawia dlaczego akurat taką historię zdecydowano się przedstawić mieszkańcom Warmii i Mazur.
Ponieważ w taki to sposób powstało w Polsce pierwsze muzeum niemieckiej kultury, a jak wiemy niemiecka kultura ma się różnie. Na dodatek, przedstawia to muzeum historycznych barbarzyńców, przez których Polska Korona krwawiła się w licznych wojnach. I nie tylko, bo finalnie z ich inicjatywy nastąpił pod koniec XVIII wieku rozbiór Państwa Polskiego a w 1939 roku to z Prus pancerne niemieckie Prusactwo Guderiana uderzyło w Polskę. Dla orientacji w obu przypadkach była to utrata niepodległości Państwa Polskiego. Żeby coś podobnego organizować trudno w to uwierzyć, do jakiej kultury należą mieszkańcy Działdowa? Wątpliwe, żeby organizatorzy pochodzli z polskiej kultury. Liczymy na uprzejmość Pana Burmistrza o przedstawienie skąd przyszedł ten pomysł.
Nadmienić również trzeba, że założenie tego muzeum gloryfikuje bandytów, gdyż to oni w XIII wieku dokonali ludobójstwa na Starożytnych Prusach. Coś takiego niespotykane w świecie, żeby dla takiej sfory założyć muzeum.
Zagadką jest, kto złożył projekt na takie muzeum i za czyje pieniądze został zrealizowany. Kto z polskiej strony dał aprobatę. Pytania mają olbrzymie znaczenie, gdyż w tym samym czasie lub wkrótce po, w innych miastach na Warmii i Mzurach przybyło z Niemiec dużo rozzuchwalonych innych podobnych projektów i poniżej kilka z nich będą przedstawione.
Pozwalam sobie Panu przypomnieć ten uroczysty moment w Działdowie otwarcia muzeum jak na powyższym zdięciu. Dla mieszkańców było to wydarzenie stulecia. Wszyscy wyglądają bardzo dumni z tego wydarzenia.
Sama generalicja, z Wiednia ściągnięto obecnego Wielkiego Mistrza Krzyżaków, a szepty były, że jemu nawet proponowano zamek w Malborku. Oczywiście, że nie obyło się bez tuzów czyli marszałka i burmistrza, a dyrektorem został archeolog członek Towarzystwa Naukowego Pruthenia zajmującego się historią Warmii i Mazur. Wszyscy ładnie i zgrabnie zadowoleni przecinają taśmę. Przyglądając się temu obrazkowi przychdzi na myśl jaką moralną etyką posiadali Polscy przedstawiciele przecinający taśmę, żeby na ziemi ofiar Starożytnych Prusów otwierać zbrodniarzom muzeum. Chyba Pan zgodzi się, że jest to poniżające dla ludzkości. Czyżby mieszkańcy Działdowa zaakceptowali tak etycznie niski poziom ? Dalej bez komentarza, poniżej podajemy reklamę dla tego przybytku;
“Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie oferuje aktywną formę edukacji poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej!) można prześledzić dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Wystawa Zakonu Krzyżackiego była okazją do zaprezentowania informacji o historii i obecnej działalności tego znanego i ważnego na całym świecie zakonu. Była to również okazja do zapoznania się z unikalnym stylem życia Krzyżaków. Wśród wystawców znalazły się muzea, biblioteki i inne instytucje, które istnieją przede wszystkim po to, aby zachować i udostępniać wiedzę historyczną.Zakon Krzyżacki, znany również jako Krzyżacy lub niemiecki Zakon Szpitalnictwa Najświętszej Marii Panny, był zakonem wojskowym, działającym głównie w Prusach i Liwonii. Założony w XIII wieku w Acre, dziś w Izraelu, przez Fryderyka II, Świętego Cesarza Rzymskiego i króla Niemiec w latach 1220-1250, rozszerzył swoją główną bazę operacyjną na nowe ziemie zdobyte w poprzednich krucjatach, takie jak Prusy, ale także podbił duże części Europy Wschodniej i kraje bałtyckie”.
Będąc burmistrzem, czy Pan uważa, że taką historię Działdowo powinno udostępnić ziemi Warmii i Mazur i jej obecnym mieszkańcom, czy są oni spragnieni, żeby poznać taką właśnie historię. Czy jest to pełna historia kultury tej ziemi, gdyż już odzywają się nowocześni Prusowie. Dla przykładu podaję protest takiego jednego nowego Prusa otrzymany 23 września 2013 roku.
wnoszę o unieważnienie uchwały Rada Miasta o nadaniu jednej z ulic na Osiedlu "Wojska Polskiego" , nazwy dragonów i o niezwłoczne usunięcie tej nazwy.
Nadawanie nazw ulicom jest wyrażaniem szacunku dla osoby lub organizacji, w uznaniu zasług, które są istotne w wychowaniu mieszkańców Olsztyna. Czy prusacy - dragoni są wzorcem do naśladowania? NIE!!! Nadanie tej nazwy jest jawnym propagowaniem prusackiego militaryzmu, rasy "panów", "przestrzeni życiowej”, rozbiorów Polski, dwóch wojen światowych, nazizmu i jest obrazą dla każdego przyzwoitego człowieka oraz dla ofiar krzyżactwa, prusactwa oraz nazizmu.
Rada Miasta zignorowała opinię Dr hab. Wiesława B..cha, Prof. UWM ,Płk. Marcina K.sia, Prezesa W-M Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP a przyjął poglądy Bętk...kiego. Rada Miasta kierowała się podobno "argumentami historycznymi". Naprawdę? Może niebawem będziemy mieć ulice Wermahtu, esesmanów, knechtów, oczywiście tylko z "powodów historycznych"?
Artykuł Bętk...kiego "w obronie ulicy dragonów" jest zwykłą prusakofilską demagogią. Prof. Wiesław B..ch doskonale to wykazal. Ja dodam tylko swój drobny komentarz:
Bętk...ki uważa, że służba w prusackich dragonach była oparta na rycerskich zasadach. Do jakich tradycji rycerskich mogli się wzorować dragoni? Czy na Zawiszy Czarnym, Jurandzie ze Spychowa czy raczej na krzyżactwie? Krzyżackie zwyczaje przejęli prusacy. Bęt...ski nie ma wiedzy ani o krzyżakach, "Związku Jaszczurczym", o zaborach Polski. Powinien przynajmniej obejrzeć film "Czarne chmury".
Po drugie, zgodnie z "Konstytucją RP", wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany ...(art. 32), więc odwoływanie się do średniowiecznych, feudalnych form społecznych, gdy kmieć był częścią inwentarza rycerza, jest jest dla mnie arhaiczny.
Mój wniosek o usunięcie nazwy dragonów popierają:
-Kombatanci RP
-Stowarzyszenie Prus
Ale, na tym nie koniec Panie Burmistrzu, po Działdowie Niemcy nabrali wiatru w żagle. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Gminy Prabuty w dniu 30 września 2013 r., gościł z wizytą w Prabutach pan Wolfgang Freyberg Dyrektor Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen. W gabinecie Burmistrza Bogdana Pawło...iego odbyło się spotkanie z dyrektorem Wolfgangem Freybergem przy udziale Dyrektora Prabuckiego Centrum Kultury i Sportu oraz Prezesa Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego "Prabuty-Riesenburg".
Rozmowy dotyczyły nawiązania współpracy w celu przygotowania wystawy ukazującej historyczne dzieje miasta Prabuty od początków powstania do 1945 roku. Docelowo ma powstać wystawa stała na którą składać się będzie kilkadziesiąt standów ukazujących zdjęcia z poszczególnych okresów historycznych miasta Prabuty wraz z opisami. Dodatkowo z prac wystawowych wykonany zostanie album, który będzie dostępny dla mieszkańców Miasta i Gminy Prabuty.
W przygotowaniu wystawy wykorzystany zostanie unikatowy materiał będący w posiadaniu Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen. Prace koncepcyjne oraz techniczne wstępnie zaplanowane zostały na 2014 r. Natomiast otwarcie wystawy planowane jest w I półroczu 2015 r. w Kościółku Polskim, który wywarł ogromne wrażenie na gościach.
Z wielką pompą w grudniu 2014 roku na zamku w Rynie lokalni historycy z władzami samorządowymi chcą zorganizować konferencję na czele z Wielkim Mistrzem poświęconą Zakonowi krzyżackiemu.
Panie Burmistrzu nie będę robił dalszych komentarzy, ale na podstawie przytoczonych faktów staje się jasnym jak agresywna jest Niemców penetracja na ziemi Warmii i Mazur. I tu, zadać trzeba pytanie, co dzieje się na Warmii i Mazurach ? Czy należy spodziewać się, że z Niemiec przybędzie następny burmistrz .
Stowarzyszenia Prus
Sławomir Klec Pilewski