KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Wybitni Prusowie home

LINKA – BOHATEROWIE NIGDY NIE UMIERAJĄ

W 1273 r. wódz Pogezan Linka toczył walki o odzyskanie miejscowości Elbląg (dawne Truso) z rąk Krzyżaków. Po przegranej, Pogezanie oraz ich wódz Linka prawdopodobnie przemieścili się na tereny Galindii. Kilka wieków później na terenach wspomnianej Galindii urodził się 5 lutego 1865 roku we wsi Górki Bogumił Linka syn, Samuela Linki. Tenże Bogumił Linka w marcu 1919 roku udał się jako członek delegacji mazurskiej, na konferencję pokojową do Paryża, domagając się m. in. włączenia Mazur do Polski bez plebiscytu. Po powrocie do Prus Bogumił Linka został aresztowany i oskarżony o zdradę stanu. Sąd Wojenny w Olsztynie skazał go na 1,5 roku twierdzy. Uwolnienia działacza domagał się marszałek Foch oraz rząd polski. Linka został zwolniony po kilku miesiącach. Bogumił Linka nadal działał dla sprawy polskiej jako członek Rady Ludowej na powiat szczycieński oraz członek Mazurskiego Związku Ludowego. Bogumił Linka zmarł dnia 29 marca 1920 r. w Olsztynie, na skutek ran odniesionych w wyniku pobicia przez niemiecką bojówkę rozpędzającą polski wiec przedplebiscytowy w Szczytnie. Bogumił Linka w Olsztynie, gdzie został pochowany ma pomnik, w Szczytnie i Olsztynie ulicę swojego imienia, a w Dźwierzutach szkołę.

W 1933 r. rząd polski przyznał pośmiertnie zasłużonemu Mazurowi Krzyż Niepodległości

z Mieczami. W 1953 roku uroczyście odsłonięto nowy nagrobek Bogumiła Linki. Uczestniczący w ceremonii Fryderyk Mirosław Leyk powiedział m. in.: „Nazwisko Linki złotymi zgłoskami zapisało się w historii tej ziemi, a pamięć o nim pozostanie wśród nas na zawsze. Pomnik Linki wzniesiony na tym cmentarzu niech będzie stałym wspomnieniem dla żyjących, że wierność, miłość i ofiarność dla narodu zasługuje również na wierność, miłość i pamięć”. W 1957 roku opiekę nad grobem działacza przejęła drużyna harcerska im. Zawiszy Czarnego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Historia Bogumiła Linki zainteresowała Malchiora Wańkowicza, który w książce „Na tropach smętka” przypomniał losy bohaterskiego Linki i jego rodziny żyjącej w Wawrochach.

Bohaterowie nigdy nie umierają w naszej pamięci. Dzięki waleczności i poświęceniu Linki nie zapominamy o wspaniałej historii ludzi zamieszkujących tereny północno – wschodniej Polski, ludzi którzy byli dziedzicami wspaniałej kultury, ludzi dla których najwyższym nakazem była walka o wolność.

Opracowano na podstawie:


artykułu Ewy Kułakowskiej opublikowanego 23.03.2010 r. opracowanego na podstawie: „Słownika biograficznego Warmii, Mazur i Powiśla” Tadeusza Orackiego,
materiałów zebranych przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wawrochach oraz audycji Mariusza Borsiaka „Niedziela odkrywców”, wyemitowanej w czerwcu 2008 r. w Radiu Olsztyn,

informacji nt. wodza Pegezan Linki prezentowanych na stronie www.prusowie.pl.                                    Krzysztof R.

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony