KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
<< Wybitni Prusowie home

JAN Z KOLNAŻeglarz Jan z Kolna (1435-1484) w 1476 roku dotarł do Ameryki Północnej. Zapewne spytacie – jak to możliwe? Otóż Kolno w XV wieku, tj. w czasach Jana z Kolna było doskonale skomunikowane. Drogi wodne będące wówczas odpowiednikiem dzisiejszych autostrad łączyły Kolno na Mazowszu z wybrzeżem Bałtyku, Rusią oraz Krakowem. Nie bez znaczenia pozostawał również czynnik ludzki. W tym rejonie zamieszkiwali Galindowie – znani w Europie podróżnicy. Wokół drogi wodnej łączącej Kolno z wybrzeżem Bałtyku archeolodzy odnaleźli dowody na obecność Wikingów, do których należały różne grupy etniczne w tym również duńczycy. Ponadto Kolno należy do miejsc najstarszego osadnictwa pruskiego na Mazowszu. Jan z Kolna pochodził z regionu o tradycjach podróżniczych i kupieckich. Wyprawy o charakterze kupieckim oraz osadniczym dla przedstawicieli jego rodu nie były nowością. Nie może więc dziwić udział Jana z Kolna w ekspedycji zorganizowanej na polecenie duńskiego króla Chrystiana I Oldenburga. Jan z Kolna w 1476 roku dotarł do wybrzeży Labradoru, aby następnie penetrować okolice dzisiejszego Bostonu.
http://www.umkolno.pl/76,jan-z-kolna.html >Jan z Kolna z racji urodzenia w tak szczególnym miejscu miał doskonałe koneksje z duńczykami, prusami, polakami i rusami. Wychował się wśród ludzi ceniących wolność i swobodę (Ius Prussitharum). Powszechnie wiadomo również, że był studentem Akademii Krakowskiej. Jan z Kolna żeglując ku Ameryce Północnej zapewne wierzył w opiekuńczą siłę - Genius albus - która sprawia, że Kolno i Kurpie, są jedyne w swoim rodzaju.

Jan z Kolna, to mocny kandydat na bohatera narodowego. Chłopak, który zapewne uczył się żeglarstwa na jeziorze Krusko (obecnie rezerwat Serafin) spełnił swoje marzenia i jako dorosły i wykształcony mężczyzna został odkrywcą Ameryki Północnej.
Jan z Kolna jest jednym z bohaterów powieści Myszyngowie.

Krzysztof Romanowski

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony