KONTAKT

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Licznik


Z I E M I A    P R U S Ó W
TERRA INCOGNITA - ZIEMIA NIEZNANA
HERKUS MONTE

Sympatykom dziejów o Prusach chcę obwieścić, że wkrótce będzie na ukończeniu powieść o Herkusie Monte. Odnoszę wrażenie, że będzie to perła w twórczości o Prusach. Poniżej zamieszczam autora zapowiedż. "Herkus Monte- niemal mityczny i zupełnie zapomniany bohater pruskiego plemienia Natangów, który przez kilkanaście lat stawiał skuteczny opór nie tylko potędze zakonu krzyżackiego, ale i siłom zachodnioeuropejskiego rycerstwa powraca dziś na kartach aktualnie powstającej powieści, która jest również publikowana w odcinkach na profilu tematycznym. Jeśli bliskie są ci wartości o które walczył Herkus, a więc bezkompromisowość, honor i rycerskość polub profil i przyczyń się do promocji bohatera, który przez swoje czyny zasłużył na miejsce w zbiorowej pamięci. Link do profilu znajdziesz poniżej:
Herkus Monte (więcej...)

PUBLIKACJE
Grzegorz Białuński
PUBLIKACJE
PUBLIKACJE
S O S
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

GENETYCZNA GEOGRAFIA PRUSÓW

Ok. 28 tys. lat temu doszło do mutacji: od R1a oddzieliła się R1b (albo na odwrót). Stało się to gdzieś na północ od Kirgistanu. R1b przyszli Celtowie i Germanowie (ludy romańskie są genetycznymi Germanami)) jako pierwsi powędrowali w stronę Europy. R1a dość długo kręcili się po Syberii migrując tu i ówdzie, do Afganistanu, Pakistanu i Indii (stąd Indo-Europejczycy). Sanskryt ma bardzo podobne słowa do słowiańskich (np. baga (bóg), agni (ogień),  brata (brat), swasru (świekra)). W końcu ruszyli w stronę Europy, ale południem, przez Arabię Saudyjską i Turcję. Nie ze stepów czarnomorskich, lecz z pogranicza grecko-macedońskiego, (przyszli) Słowianie wdarli się do Polski od południa przez Nizinę Panońską i Morawy.
Jedna rzecz jest też prawie pewna - Jaćwingowie w swej "masie" na pewno byli ludem litewskim "ugro-fińskim" N1c1.  Przy czym termin "ugro-fiński” może być mylący. Ludy bałtyjskie N1c1 od ok. 2.5-3 tysięcy lat miały już niewiele wspólnego z obecnymi Finami i Karelami, i najprawdopodobniej różnili się już wtedy dialektami. Język litewski jest uważany za indo-europejski i na pewno N1c1 przejęli go od (zwyciezców ?) R1a1. Proponowana mapa Pruskiego Etnosu Kolory; Różowy, to obszar Gotów-Gepidów R1b1b2a1b, Żółty, to obszar Aestów czyli Sarmatów inaczej proto-Słowian R1a1, R1a1a, Niebieski, to obszar Ugro-Finów N1c1, Zielony, to obszar Ostro-Gotów (wschodni Goci) w dużej części wyludniony w drodze na Rzym.

Profesor lingwistyki Uniwersytetu Wileńskiego, znający fiński język twierdzi, że w litewskim 5 % słów ma wspólny korzeń i jest pochodzenia fińskiego. W zachodniej Łotwie do dziś mieszkają potomkowie ludu (ok. 1000 osób) używających dialektu fińskiego. Co do haplogrupy R1a1, to jest ona (z ostatniej fali migracji) uznawana za proto-słowiańską. Pomijając drobne szczegóły, dwie grupy zajmujące się Y-DNA : Prof. Anatolija Aleksejewicza Kłosowa, który jest biologiem molekularnym, i Łukasza Łapińskiego, który jest historykiem (ale w którego zespole jest dr. genetyki), są zgodne, że powstała ona na pograniczu Grecji i Macedonii ok. 6 tys. lat temu. Część następnie powędrowała na północ poprzez Nizinę Panońską (ponad 30-40 % Węgrów, to są podbici przez Madziarów Słowianie) i przez Morawy do Polski, a stąd do Niemiec, Skandynawii i na Wschód. Tak, tak ! Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini, to są potomkowie proto-Polaków. Tak samo zresztą uważał lingwista, Prof. Oleg Trubaczow w latach 30. XX w. Dr. Andrzej BajorZiemia Chełmińska około IV/V-go wieku w dużej części opuszczona przez Gotów.
R1b1b2a1
N1c1

MAIL: PRUS@PRUSOWIE.PL


Początek Strony